Umiemy pomagać!
Data: 20-09-2013 o godz. 22:39:50
Temat: Kultura


   Gdy widzisz, że ktoś leży na ulicy, w parku czy na chodniku, nie myśl od razu, że jest nietrzeźwy. Możliwe, że mu się coś stało - zasłabł, dostał zawału lub coś innego. Warto wiedzieć, co robić w takich sytuacjach...


   Człowiek leży na ulicy. Co robisz? Większość z nas pewnie by odeszła jak najdalej i się nim nie przejmowała. Nigdy nie wiemy, co temu człowiekowi się stało. Może zasłabł, dostał zawału lub udaru? Trzeba mu wtedy pomóc. Należy podejść do leżącego i ocenić jego stan. 

Omdlenie

   Jeśli zasłabł, należy unieść jego nogi, a najlepiej też ręce do góry. Robimy tak, aby krew dopłynęła do mózgu.

Udar

   Jeżeli jest gorąco i bardzo świeci słońce, możliwe, że dostał udaru słonecznego. W takim przypadku jak najszybciej zabierz go do chłodnego miejsca i daj coś do picia.

Zawał

   Jak rozpoznać zawał? Zwykle zaczyna się od nagłego bólu w okolicy mostka, który może nie ustępować nawet do 20 minut. Chory ma wrażenie ciasnoty w klatce piersiowej, a ból promieniuje w kierunku ramienia. Zawałowi towarzyszy też często ogromny niepokój, skóra staje się chłodna i blada, mogą wystąpić na niej zimne krople potu. Zdarza się, że do tego zespołu objawów dołączają się nudności, wymioty oraz nieregularny puls.Jeżeli podejrzewasz zawał serca, jak najszybciej wezwij pogotowie!

   Jak pomóc? W oczekiwaniu na fachową pomoc należy ułożyć chorego w pozycji odciążającej serce, tzn. lekko podwyższającej tułów. Bardzo ważne jest, aby umożliwić mu oddychanie. Należy rozluźnić krępujące ubranie, otworzyć okno, jeśli jest duszno. Pozwólmy odczuć choremu, że otaczamy go opieką: nie oddalajmy się, nie panikujmy, starajmy się go uspokoić.

   Cały czas musimy być przygotowani na to, że stan osoby z zawałem może się pogorszyć. Jeżeli dojdzie do zatrzymania akcji serca, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo - oddechową (RKO).

   Niedługo napiszę również, jak udzielać pierwszej pomocy.

   Miejmy nadzieję, że ta wiedza nie będzie nam nigdy potrzebna.
 


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1584