Trening pamięci
Data: 07-09-2013 o godz. 10:50:59
Temat: Publikacje


  Choć z wiekiem zapamiętywanie i przypominanie sobie rozmaitych informacji staje się trudniejsze, specjalne ćwiczenia mogą usprawnić umysł. Najlepiej trenuj codziennie, gdy tylko masz wolną chwilę. Będziesz cieszyć się dobrą pamięcią do późnej starości!...  Oto kilka ćwiczeń na poprawę pamięci:

- Napisz 10 rzeczowników zaczynających się od przedrostka „pod”, np. podkoszulek, poduszka, podpłomyk itd. Zakryj kartkę i odtwórz je z pamięci. Później wypisz 15 rzeczowników zaczynających się od „nad”, np. nadawca, nadciśnienie… Stopniowo zwiększaj liczbę słów, które chcesz zapamiętać, zmieniając przedrostki.

- Podziel czystą kartkę pionową linią na pół. Po lewej stronie wypisz kolumnę 15 słów, a po prawej - wynotuj tylko dwie pierwsze litery każdego z nich, np. kubek - ku, robot - ro, teczka - te. Później zasłoń lewą kolumnę i wymień wszystkie słowa, patrząc na prawą stronę kartki.

- Wybierz długie imię, np. Maksymilian. Z każdej litery tego imienia postaraj się utworzyć jak najwięcej innych imion.

- Wypisz 10 dowolnych rzeczowników, np. zegar, okno, duch, aptekarz idt. Potem spróbuj je zapamiętać, łącząc zapisane słowa w historyjkę. Opowiastka może się np zaczynać tak: „Gdy na zegarze wybiła północ, w oknie pojawił się duch aptekarza…” 

- Rozejrzyj się po pokoju i szybko wymień nazwy 10 podłużnych (albo np. okrągłych) przedmiotów, które widzisz. Potem spróbuj je wyliczyć z zamkniętymi oczami.

- Jeśli zawsze czeszesz się, czy wycierasz kurz prawą ręką, zacznij robić to lewą. Czasem wejdź po schodach tyłem. Takie zmiany zaskoczą Twój mózg i zmuszą go do zwiększonego wysiłku.

- Spróbuj narysować domek, nie odrywając ołówka od papieru. Dodatkowy warunek - każda linia może być narysowana tylko raz.

- Przypomnij sobie co robiłeś danego dnia. Niech to będzie wyglądało jakbyś chciał odtworzyć film o swoim życiu poczynając od rana do nocy.

- Ucz się na pamięć wierszy, różnych list, np. numerów telefonów, list zakupów, adresów czy nazwisk.

- Podczas spacerów, czy nawet idąc do pracy lub szkoły skup się na otoczeniu i staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, np. numery bloków, znaki drogowe lub reklamy.

- Rozwiązuj krzyżówki i rebusy. To świetny trening dla umysłu!

   Powodzenia! :)Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1571