Chiny
Data: 13-06-2013 o godz. 18:09:50
Temat: Kultura


   Chińska Republika Ludowa to państwo w Azji Wschodniej. Cechuje się największą liczbą ludności na świecie - ponad 1,3 miliarda. Graniczy z 14 państwami...


   Kraj ten ma swoją włąsną jednostkę monetarną - 1 yuan. Językiem urzędowym na terenie całego kraju jest język mandaryński. Ze względu na powierzchnię jest to 3. państwo świata, a ze względu na rozwój gospodarczy 2. 

   Władzę nad państwem sprawuje p. Xi Jiping - przedstawiciel Komunistycznej Partii Chin. Do końca lat 70. Chiny były państwem totalitarnym, jednak jego otwartość na świat spowodowała, że w latach 80. XX wieku rozwinęła się polityka zagraniczna i zmiany ekonomiczne był duże. Wszystko jeszcze bardziej się zmieniło po śmierci Mao Zedonga. Państwo ma ustrój republiki ludowej.

   ChRl jest szeroko rozwinięta w dziedzinach muzyki, teatru, literatury, filozofii i historia. Państwo to ma bardzo bogatą tradycje oraz powszechną i ciekawą kulturę. Kiedyś państwem rządziły tzw. dynastie. Najsławniejszymi były: Dynastia Shang, Han, Tang i Qin. Jednymi z najważniejszych ośrodków kultury jest: Szanghaj, Pekin, Kanton czy okolice Tybetu. Miasta te mogą się pochwalić najciekawszymi zabytkami, bądź budowlami, takimi jak: Świątynia Urodzaju, Ołtarz Niebios czy Pawilon Najwyższej Harmonii.

   Najbardziej znanymi literatami byli Qu Yuan, Sima Xiangru, Su Shi, Du Fau i Gao Xingjian (laureat Nagrody Nobla). Tworzyli oni głównie księgi, poezje, powieści, bądź kroniki. Bardzo popularny jest kult chińskiej opery. Wyróżnia się jej aż ponad 300 wersji. W Chinach kształtowały się przez wieki oddzielne prądy umysłowe - konfucjanizm, taoizm, motizm, logizm, legizm.
Pismo chińskie sięga okresu sprzed 8 tysięcy lat. Alfabet chiński ma około 50 000 znaków. Chińczykom zawdzięczamy rozwinięcie sztuki kaligraficznej. Państwo chińskie ma również swoją własną mitologię.

   ChRl to głównie państwo górskie i wyżynne. Najważniejszymi skupiskami dużych wzniesień są: Wyżyna Mongolska, Wyżyna Ordos i Wyżyna Tybetańska. Największymi szczytami są: Karakorum, Himalaje, Kongur Tagh, Minya Konka, Mount Everest i Ulug Muztag. Najdłuższe rzeki w tym państwie leżą pomiędzy wyżynami, a są to: Jangcy, Mekong, Saluin i Żółta Rzeka. Co ciekawe, Chiny leżą w zasięgu aż 3 stref klimatycznych - zwrotnikowa, podzwrotnikowa i umiarkowana. Opady w stosunku rocznym wahają się od 500 mm do 2500 mm. Zależnie od położenia miejsca w tym ogromnym państwie zmienia się rozkład opadów, jak i temperatury. Najniższa średnia wynosi około 0°C, a najwyższa około 20°C. Wybrzeża ChRl są często atakowane przez ulewy i tajfuny.

   Chiny są światowym liderem w stosowaniu kary śmierci. Rygor porządkowy, jak widać, jest bardzo zaostrzony. Dosyć mocno jest ograniczona wolność słowa. Nie wolno krytykować szerzej polityki. Ściśle ograniczona jest prasa. W rankingu wolności dziennikarskiej Chiny zajmują 167 miejsce na 173. Polityka społeczna jest prowadzona przez państwo. Opieka zdrowotna jest płatna. Obowiązek szkolny obejmuje dzieci od 7. do 17. roku życia. Wpływanie dużych pieniędzy na rzecz państwa i starannie dobrany tok nauczania powoduje przyrost inteligencji ludzkości. Chińczycy posiadają bardzo wysokie wskaźniki IQ. W dużym stopniu zdynamizowało to rozwój gospodarki. W ChRl wręcz czczony jest kult pracy i do swoich obowiązków ludzie odnoszą sie z szacunkiem i dokładnością. Stawia to Chiny na wysokim poziomie organizacji. Przykładem jest armia tego państwa - składa się ona z 2 250 000 żołnierzy. 

  Chcąc poznać totalnie odwrotne zwyczaje i poznać ciekawą kulturę, i historię, zapierające dech wrażenia, ubóstwo, a zarazem przepych - warto się tam kiedyś wybrać ... ;)Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1561