Renesans w Polsce
Data: 12-06-2013 o godz. 20:34:57
Temat: Kultura


Ten okres przyczynił się do rozkwitu polskiej kultury. Tworzyli wtedy najwięksi polscy pisarze i architekci. Epoka ta miała duży wpływ na ukształtowanie polskiej świadomości. Renesans nie tylko w naszym kraju spowodował duże zmiany ...

W Polsce odrodzenie nastąpiło dopiero w XV wieku. Główną przyczyną rozwinięcia tej myśli był ślub Zygmunta I Starego z Boną Sforzą. To właśnie w jej kraju- Włoszech rozwinął się nowy prąd, zwany humanizmem. Od tego momentu literaci tworzyli swoje dzieła głównie z myślą o człowieku. Największymi twórcami polskiego renesansu byli: Klemens Janicki, Jan Kochanowski, Szymon Szymonowic, Piotr Skarga, Marcin Bielski, Stanisław Orzechowski, Baltazar Opec i Mikołaj Rej. Kultowymi dziełami z tego okresu w literaturze polskiej są: ,,Psałterz Dawidów", ,,Pieśni", ,,Fraszki", ,,Treny", ,,Kronika polska", ,,Raj duszny", ,,Pieśń o żubrze" czy ,,Historia o Meluzynie". 

Najsłynniejszym przedstawicielem odrodzenia w Polsce był Mikołaj Kopernik. Przełomowa teoria heliocentryczna nie tylko rozsławiła jego nazwisko, ale i nasz kraj. Poglądy na temat ruchu sfer niebieskich wg. Kopernika były szeroko tępione przez Kościół. Jednak po wielu latach jego założenia zostały poparte. Od tego okresu ludzkość wie, że to Słońce jest w centrum Wszechświata, a nie jak do tej pory sądzono- Ziemia.
W czasie trwania tej epoki rozwinęła się również polska nauka. Powstały wtedy takie uczelnie jak: Akademia Krakowska, Uniwersytet w Królewcu, Uniwersytet w Wilnie i Uniwersytet w Zamościu. Architektura też stanęła na wyższym poziomie. Powstało wtedy wiele budowli, m.i.n: zamek w Ogrodzieńcu, zamek w Baranowie Sandomierskim, zamek w Krasiczynie, katedra św. Tomasza w Zamościu, Cerkiew Wołoska, kamienice ormiańskie, ratusz staromiejski, Kościół Matki Bożej Łaskawej ojców jezuitów w Warszawie i Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Sandomierzu. 


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1559