Żelazowa Wola
Data: 24-05-2013 o godz. 19:44:19
Temat: Nauka


  Z miejsca urodzenia Chopina nie pozostało prawie nic - skromnej oficynie nadano z czasem formę dworku, a jego wnętrza pozostają niemal puste...


   W Żelazowej Woli, należącej od 1798 r. do hrabiów Skarbków, domem zajmowała się uboga krewna gospodarzy - Tekla Justyna Krzyżanowska. Tam poznała ona przybysza z Lotaryngii - Mikołaja Chopina - odpowiedzialnego za edukację dzieci właścicieli. Po ślubie para zamieszkała w oficynie mającej "siedem niedużych izb wapnem bielonych", w której parę lat później - w 1810 r. - przyszło na świat drugie dziecko Chopinów - syn Fryderyk Franciszek. Jeszcze jesienią tego samego roku rodzina przeprowadziła się do Warszawy, lecz młody Frycek przynajmniej czterokrotnie odwiedzał miejsce swego urodzenia. A jednak miejsce narodzin kompozytora wciąż zachwyca. Magia Żelazowej Woli nie polega jednak na mnogości obiektów upamiętniających Chopina, ale raczej na emocjach, które budzi delikatna, a zarazem przepełniona siłą muzyka mazowieckiego geniusza w konfrontacji z pięknem tutejszego parku i dworku. 

   Dwór Skarbków spłonął w 1812 r. Prawa oficyna przestała istnieć w 1914 r. Do dziś zachowała się tylko lewa oficyna, zajmowana przed 200 laty przez Chopinów. W 1928 r. niszczejący obiekt został zakupiony z przeznaczeniem na przyszłe muzeum kompozytora i przemodelowany tak, by oficyna nabrała cech dworku - parterowy budynek nakrywa dach naczółkowy, a wejście zdobi dwukolumnowy portyk.

   W 2010 r. zakończył się gruntowny remont parku i oficyny, który nadał muzeum nowe oblicze. Z licznych do niedawna rekwizytów, z których część nie miała związku z rodziną Chopinów , pozostały tylko najważniejsze, m.in.: fortepian z 1820 r., na którym muzyk grywał w Paryżu, wizerunki  Fryderyka i jego bliskich, dokumenty, pierwodruki utworów. Oficyna znajduje się w centrum urokliwego parku romantycznego. Kompleks obejmujący 7 ha, w tym odcinek rzeki Utraty, zaprojektowany został w latach 30. XX w. przez prof. Franciszka Krzywdę - Polkowskiego. W parku znajdują się obecnie cztery pomniki Chopina, w tym obelisk z medalionem kompozytora, ustawiony w 1894r.

   Między majem a październikiem w Żelazowej Woli odbywają się coniedzielne koncerty muzyki Chopina.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1542