Góry Stołowe
Data: 19-05-2013 o godz. 12:17:19
Temat: Nauka


To jedyne w Europie góry płytowe, w których wiatr i woda przez tysiące lat rzeźbiły fantastyczne kształty baszt, maczug, zwierząt czy grzybów. Unikalna rzeźba oraz duże nagromadzenie rozmaitych form erozyjnych- szczelin, labiryntów i blokowisk skalnych- zdecydowanie wyróżniają Góry Stołowe spośród pozostałych pasm Sudetów…Góry Stołowe tworzą rozległe pasmo w Sudetach Środkowych, na terytorium Polski i Czech. Najwyższy ich szczyt- Szczeliniec Wielki (919 m n. p. m.)- można rozpoznać z daleka, przypomina bowiem gigantyczny stół. Jest on zbudowany ze spękanego bloku o wymiarach 600 x 300 m, wyniesionego 150 m ponad okolicę. Na przeciwległych krańcach potężnej płyty usytuowane są tarasy widokowe, z których roztacza się panorama polskiego i czeskiego pasma Sudetów. Jego kulminację stanowi Fotel Liczyrzepy (lub Pradziada). Miejscem, które dostarcza wielu emocji podczas pokonywania Szczelińca Wielkiego- szczególnie gdy ktoś odważy się na zimowe przejście- jest Piekło, czyli głęboka na 30 m, wąska szczelina. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi śnieg na jej dnie utrzymuje się nawet do połowy czerwca.

Równie atrakcyjny jest rezerwat „Błędne Skały”, znajdujący się na skraju Skalniaka (852 m n. p. m.). To system tuneli i korytarzy o głębokości 6- 11 m, powstały dzięki różnej odporności twardych piaskowców oraz miękkich margli. Wąskie przejścia tworzą labirynt pełen zaciskających się szczelin i zaułków, wciśniętych pomiędzy wielkie bloki ciosowego piaskowca. Najbardziej rozpoznawalne formy wyłaniające się z tego „skalnego miasta” to: Stołowy Głaz, Kurza Stopka, Skalna Brama, Końska Noga czy też Świątynia Indyjska. Z platformy o nazwie „Skalne Czasze” można zobaczyć m. in. Szczeliniec Wielki i Mały, a przy dobrej pogodzie majaczące w oddali pasmo Karkonoszy.

Skały Gór Stołowych są środowiskiem życia wielu gatunków mchów, wątrobowców i porostów, także reliktowych. W niektórych ciemnych i wilgotnych szczelinach (np. w Piekle) występuje bogate środowisko sinic. W tego rodzaju miejscach żyje także niezwykle rzadki świecący mech świetlik. Tu też znajduje się jedyne w Polsce stanowisko ginącej w Europie skalnicy zwodniczej. Najbardziej rozległe- Wielkie Torfowisko Batorowskie- jest położone w płytkim obniżeniu na prawym brzegu Czerwonej Wody, na wysokości 705- 715 m n. p. m. Zbiorowisko, stanowiące torfowisko wysokie, w wyniku melioracji zostało znacznie przesuszone. Aby uchronić je przed dalszą degradacją, utworzono na tym obszarze rezerwat ścisły. Rośnie tu górski bór bagienny, w którym występują skarłowaciałe świerk i brzoza oraz sosna błotna. W okolicy znajduje się wiele wilgotnych łąk storczykowych. Można na nich odnaleźć ciemiężycę zieloną, pełnik europejski (lokalnie nazywany różą kłodzką), a także zimowit jesienny, śnieżycę wiosenną i arnikę górską. Natomiast na suchych łąkach i murawach rozwija się cenna goryczuszka czeska.

W Górach Stołowych, poza niepowtarzalną rzeźbą skalną i interesującą florą, na uwagę zasługują także rzadkie w skali kraju gatunki ptaków, jak puchacz i sóweczka (szczególnie liczne populacje) oraz sowa włochatka, jarząbek, derkacz i bocian czarny. Z ciekawych ssaków należy wymienić nocne gryzonie z rodziny pilchowatych: orzesznicę, popielicę i koszatkę.

 Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1537