Apel - 3 Maj
Data: 13-05-2013 o godz. 19:55:54
Temat: Uroczystości szkolne


    Dnia 10 maja 2013 r. na czwartej godzinie lekcyjnej odbył się apel dotyczący 3 Maja, czyli święta uchwalenia Konstytucji, która była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie...
 
 
 


   Początkowo głos zabrał pan dyrektor, który przywitał przybyłych do naszej szkoły gości: pana przewodniczącego Rady Gminy Błędów – Mirosława Jakubczaka oraz radnych Gminy Błędów, czyli panią Elżbietę Krzechowicz, panią Teresę Jakubczyk, pana Leszka Bobrowskiego i pana Sławomira Rzeźnickiego, a także przewodniczącą Rady Rodziców – panią Annę Pawlak.
   Następnie Monika Długowska oraz Iza Rybicka krótko przypomniały nam informacje dotyczące uchwalenia Konstytucji. Zwróciły one też naszą uwagę na inne święta i wydarzenia mające związek z miesiącem, jakim jest maj, a także zapowiedziały przedstawienie, które to rozpoczął występ chóru.
   Chórzyści wraz z solistą – Michałem Pępkiewiczem – zaśpiewali utwór „Wolność”. Po tym wstępie mogliśmy obserwować dyskusję grupki uczniów, w których role wcielili się: Xymena Korczak, Daniel Jerka, Luiza Macieja i Klaudia Kornacka. Młodzież zastanawiała się, jakie właściwie święto obchodzimy 3 Maja. Ich rozmowę usłyszał król August Stanisław Poniatowski (w jego rolę wcielił się Damian Pawlak), który zaszokowany brakiem wiedzy na ten temat, postanowił zabrać młodzież na wyprawę w przeszłość, gdzie odbywały się właśnie obrady Sejmu Wielkiego, który to, jak mogliśmy się dowiedzieć z przedstawienia, został otwarty 7 października 1788 r. Mieliśmy okazję posłuchać dyskusji Stanisława Małachowskiego, Hugo Kołłątaja, Seweryna Rzewuskiego, Ignacego Potockiego, Ksawerego Branickiego, a także Jana Dekerta oraz jednego z innych posłów i króla. Każdy z panów miał inne zdanie i chciał wprowadzić inne zmiany. Przedstawieniu wciąż oczywiście towarzyszyły występy chóru, który wykonywał takie utwory jak: „Polonez 3 maja”, „Taki kraj” czy „Witaj, majowa jutrzenko”. Skutkiem obrad Sejmu było uchwalenie 3 Maja 1791 r. Konstytucji, dzięki której próbowano w Polsce wprowadzić monarchię konstytucyjną, dziedziczny tron, wzmocnić władzę króla i stworzyć rząd. Zniesiono w niej też liberum veto, wolną elekcję, wzięto pod opiekę chłopów i przyznano prawa mieszczanom. Kiedy uczniowie zobaczyli już, jak to wszystko kiedyś przebiegało, król powiedział, że na niego pora. Jednak, by młodzież nie zapomniała tej lekcji, władca zostawił jej list, w którym dzieci mogły przeczytać:

„Święta miłości kochanej Ojczyzny,
Czują Cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta nie zelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe.
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.”.

Był to oczywiście fragment „Hymnu do miłości Ojczyzny” Ignacego Krasickiego. Uczniowie przez chwilę jeszcze dyskutowali o niezwykłej przygodzie i na tym przedstawienie się zakończyło.

  
   Głos zabrał po raz kolejny pan dyrektor, który podziękował całemu chórowi oraz uczniom klas drugich za przygotowanie apelu, a także paniom: Sylwii Woszczyk, Anieli Szymanek i Mariannie Szewczyk, które nadzorowały przygotowania i panu Januszowi Szarlipowi, który prowadził chór oraz był odpowiedzialny za całą oprawę muzyczną. Podziękował on także przewodniczącej Rady Rodziców za zorganizowanie strojów, które pomogły nam jeszcze bardziej przenieść się w wyobraźni w tamte, dawne czasy oraz pozwoliły wyobrazić sobie, jak to wszystko mogło wówczas wyglądać. Po krótkim komentarzu i podsumowaniu tego, co przedstawili uczniowie, pan dyrektor oddał głos panu Mirosławowi Jakubczakowi.

   Przewodniczący Rady Gminy Błędów również krótko podsumował występ, przypominając nam historię naszego narodu i namawiając nas do głębszego poznawania jej oraz do dumy z naszej przeszłości. Wraz z panią Elżbietą Krzechowicz wręczył też nagrody książkowe oraz dyplomy Dominice Bednarek, za zajęcie drugiego miejsca w grójeckim dyktandzie, a także Markowi Kołaczowi oraz Sebastianowi Królikowskiemu, którzy to byli finalistami w konkursie kuratoryjnym z historii na szczeblu wojewódzkim. Podziękował on też za przygotowywanie uczniów z zakresu historii i wręczył upominki - również w formie książki i dyplomu - paniom Sylwii Woszczyk oraz Mariannie Szewczyk.


   Pan dyrektor zaprosił jeszcze przybyłych gości na mały poczęstunek w pokoju nauczycielskim i na tym apel się zakończył. Wszyscy rozeszliśmy się do klas, wracając na lekcje.

   Apel ten był bardzo ciekawą lekcją historii, która jak sądzę spodobała się nie tylko uczniom, ale także i nauczycielom.

   W roli posłów przybyłych na Sejm wystąpili:

  • Stanisław Małachowski – Paweł Małachowski

  • Hugo Kołłątaj – Piotr Ziółkowski

  • Seweryn Rzewuski – Konrad Szymański

  • Ignacy Potocki – Mateusz Kołacz

  • Jan Dekert – Adrian Włodarczyk

  • Ksawery Branicki – Przemek Kołacz

  • Poseł – Michał Grzejszczyk.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1534