Sezon na kleszcza
Data: 05-05-2013 o godz. 18:12:24
Temat: Nauka


  Duża pokrywa śnieżna, która w tym roku przykrywała glebę, spowodowała komfortowe warunki do przezimowania kleszczy. Możemy więc spodziewać się już w maju inwazji tych małych, dokuczających zarówno ludziom, jak i zwierzętom pasożytów…  Kleszcze nie byłyby poważnym problemem dla człowieka i zwierząt, gdyby nie choroby, które przenoszą. W naszym klimacie zagrożenie stanowią przede wszystkim dwie choroby: borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Szacuje się, że w zależności od regionu, nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem jednej z tych chorób! Ryzyko zarażenia jest wprawdzie nieco mniejsze, gdyż nie każdy kleszcz musi nas zarazić, ale mimo wszystko nie wolno go bagatelizować.

  Na kleszcze możemy trafić w całej Polsce, choć częstotliwość ich występowania jest zróżnicowana. Najwięcej jest ich m.in. na Ścianie Wschodniej, Mazurach, Pomorzu i Dolnym Śląsku, ale występują one również na łąkach, w pobliżu terenów trawiastych, wilgotnych, z dużymi nasadzeniami krzewów. Nie możemy zapominać także o tym, iż tego typu żyjątko możemy nawet spotkać w naszych przydomowych ogródkach. 

  Po przebywaniu w miejscu, gdzie jesteśmy narażeni na ukąszenie, powinniśmy jak najszybciej dokonać oględzin swojego ciała. Im wcześniej zauważymy kleszcza, tym mniejsze ryzyko, że nas ukąsi, a co za tym idzie, nawet i zarazi. Jeśli doszło już do takiej sytuacji, powinniśmy jak najszybciej usunąć intruza. Jeśli jednak nie wiemy jak, nie wahajmy się poprosić o pomoc specjalistę.


A teraz kilka wskazówek jak chronić się przed tego typu pajęczakami:

Najprostszym sposobem byłoby unikanie miejsc bytowania pasożytów, ale przecież to absurd, żeby rezygnować ze spacerów po parkach, lasach, łąkach itd. Znacznie lepszym pomysłem jest odpowiednie zabezpieczenie się przez ukąszeniem. Przede wszystkim należy stosować środki odstraszające, jak również nosić odpowiednie obuwie i ubiory zakrywające większość naszego ciała. Aby uniknąć zakażenia kleszczowym zapaleniem mózgu, powinniśmy się zaszczepić. Trzeba także trzymać się z dala od miejsc, w których takie pajęczaki lubią rezydować. Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1527