Jak radzić sobie ze stresem?
Data: 18-04-2013 o godz. 00:00:00
Temat: Nauka


  Słowo stres pochodzi z języka angielskiego i oznacza nacisk, presję. Stresem nazywa się stan zwiększonego napięcia nerwowego, spowodowanego nieprzyjemna sytuacją. Mało kto zdaje sobie sprawę, że stres nie jest zjawiskiem współczesnym, istniał on praktycznie od zawsze, ale dopiero od niedawna posługujemy się tym pojęciem…

  Drogi trzecioklasisto, zbliżają się testy gimnazjalne, w których musisz wytężyć swój mózg i się wykazać. Na pewno każdy z Was już się stresuje, dlatego postanowiłam przygotować dla Was kilka dobrych rad jak walczyć z tym nieprzyjemnym uczuciem.

1.Po pierwsze ruch. Jest kilka sposobów, które każdy może wypróbować: może to być zwykły spacer, ale również jazda na rowerze, ćwiczenia lub sporty.

2.Spróbuj ćwiczeń relaksacyjnych, np. głębokiego oddychania.

3.Pij dużo wody.

4.Zrób sobie aromatyczną kąpiel. W tym celu można wykorzystać olejki zapachowe. Najlepsze są zapachy geranium, lawendy, kalenduli i drzewa sandałowego.

5.Pij też napary z ziół uspokajających, np. melisy. Naturalne metody są pewniejsze niż środki chemiczne i nie mają ubocznych skutków.

6.Poproś kogoś o masaż, zwłaszcza górnych części ciała: karku i ramion, które w naturalny sposób najszybciej się męczą w czasie ślęczenia nad książkami.

7.Myśl pozytywnie. To bardzo ważny czynnik, który pomoże wygrać walkę ze stresem. Wiele osób - zupełnie niesłusznie - z góry skazuje się na niepowodzenie. Uważają, że nie poradzą sobie z egzaminem. Nic bardziej błędnego. Muszą myśleć pozytywnie. Przecież to nie pierwszy egzamin w ich życiu.

8.Pomoc i wsparcie ze strony rodziny.

9.Nie można się "przeuczyć". Po trzech godzinach nauki mózg nie przyswaja już bowiem informacji. Dlatego trzeba robić przerwy. Najlepiej co godzinę. A w tym czasie pójść na spacer. Krótka przerwa nie wystarczy. Trzeba oderwać się zupełnie od myślenia o nauce.

10.Muzyka pomaga skoncentrować się na nauce. Ale nie każda. Najlepsza jest muzyka klasyczna, np. Bach i Mozart rewelacyjnie wpływają na koncentrację.

11.Nie porównujcie się z innymi. Nie zastanawiajcie się, jak wypadnie kolega i czy wasz wynik będzie lepszy czy gorszy niż jego. Musicie chcieć wypaść jak najlepiej na miarę swoich możliwości.

12.Warto zadbać o dietę: jeść świeże warzywa i owoce.

13.Nawet wymuszony śmiech rozluźnia i relaksuje. Obejrzyj ulubioną komedię, opowiadaj dowcipy. Nabierz dystansu i śmiej się również z siebie!

14.Wyśpij się w przed dzień egzaminu.

15.Przed samym rozpoczęciem pisania zamknij oczy na minutę i pomyśl o czymś przyjemnym, co sprawi Ci satysfakcję. 

  Myślę, że wszystkim Wam egzamin nie sprawi żadnych trudności i napiszecie go na maximum punktów, a stres po zastosowaniu się do tych rad odejdzie w zapomnienie. Życzę połamania piór! Będziemy trzymać kciuki. Powodzenia!! ;)Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1515