Układ hormonalny człowieka
Data: 24-03-2013 o godz. 19:13:16
Temat: Nauka


Układ hormonalny reguluje prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu oraz jego narządów wewnętrznych. Tworzą go gruczoły dokrewne, nazywane gruczołami wydzielania wewnętrznego. Ich wydzieliny- hormony przekazywane są bezpośrednio do krwi, która je transportuje, i wywierają wpływ tylko na określone narządy...

Gruczoły dokrewne występują w różnych miejscach ciała. Do najważniejszych z nich należą: przysadka mózgowa, szyszynka, tarczyce, przytarczyce, grasica, trzustka, nadnercza, jajniki (u kobiet) i jądra (u mężczyzn).

Przysadka mózgowa- uważana jest za najważniejszy gruczoł dokrewny. Ściśle współpracuje z podwzgórzem, które ma na nią bezpośredni wpływ. Przysadka mózgowa wytwarza hormony, dzięki którym nadzoruje i koordynuje pracę większości gruczołów dokrewnych oraz hormon wzrostu, tzw. somatotropinę. Zbyt duża ilość somatotropiny powoduje gigantyzm, zbyt mała- karłowatość.
Szyszynka- wytwarza hormon melatoninę, która m. in. reguluje rytm dobowy (rytmiczne fazy snu i czuwania).
Tarczyca- jest gruczołem dokrewnym, którego prawidłowe funkcjonowanie jest uzależnione od obecności jodu. Wytwarza hormon tyroksynę wpływającą na przemianę materii. Nadczynność tarczycy powoduje chorobę Gravesa- Basedowa (wytrzeszcz gałek ocznych, nadpobudliwość, utratę masy ciała, wole). Niedoczynność tarczycy prowadzi do osłabienia i wytworzenia się wola.
Przytarczyce-wytwarzają parathormon wpływający na gospodarkę wapniowo- fosforową organizmu. Nadmiar tego hormonu przyczynia się m. in. do zwiększenia łamliwości kości, niedobór powoduje tężyczkę (nieskoordynowane skurcze mięśni).
Trzustka- produkuje dwa hormony: insulinę i glukagon, wpływające na gospodarkę węglowodanową. Insulina obniża poziom cukru we krwi, a glukagon podnosi. Niedobór insuliny we krwi prowadzi do rozwoju cukrzycy.
Nadnercza- zbudowane są z kory (warstwa zewnętrzna) i rdzenia (warstwa wewnętrzna). Kora nadnerczy wytwarza kortykosterydy- hormony wpływające na gospodarkę wodną i mineralną ustroju, natomiast rdzeń- adrenalinę, hormon mobilizujący organizm.
Jajniki i jądra- to gruczoły odpowiedzialne za dojrzewanie i aktywność płciową. Jajniki wytwarzają estrogen i progesteron, jądra- testosteron.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1502