Powietrzni akrobaci
Data: 24-03-2013 o godz. 18:17:21
Temat: Nauka


Ptaki przystosowały się do życia w różnych siedliskach: spotyka się je nad wodami i na morskich wybrzeżach, w niegościnnych okolicach i wśród spękanych skał, w lasach, na łąkach oraz w gęstym buszu. 

Z biegiem czasu wiele ptaków związało się z człowiekiem- stały się naszymi sąsiadami i wykorzystują wznoszone przez nas budowle oraz otoczenie, w którym przebywamy. Dzięki stopom, wyposażonym najczęściej w cztery palce, ptaki pewnie stąpają po ziemi, wspinają się, utrzymują się na gałęziach i liniach energetycznych, brodzą w błocie lub płytkiej wodzie, a także pływają, wiosłując płetwiastymi nogami. Także upierzenie ptaków jest dostosowane do danego środowiska i ma szczególne właściwości nośne, zależnie od tego, czy ptak przebywa głównie w powietrzu, na lądzie, cz też w wodzie. Ptaki umieją szybować bądź wytrwale latać, posiadają nieprzemakalne pióro lub ubarwienie maskujące. Ciepłe pióra puchowe chronią ptaki przed zimnem, podobnie jak puszenie się, dzięki któremu pod warstwą piór powstaje poduszka ciepłego powietrza. Samce niektórych gatunków ptaków są ubarwione bardziej okazale niż samice - kolory służą zdobywaniu partnerek. Dziób ptaków, zbudowany z substancji rogowej - keratyny - zdradza ulubione pozycje ich jadłospisu. Długi, cienki dziób doskonale nadaje się do zrywania jagód lub chwytania owadów, a krótki i mocny pozwala zgniatać twarde nasiona. Zakrzywione dzioby ptaków drapieżnych służą do rozdrabniania mięsa.
Ciekawostka:
Niektóre ptaki, np. kosy, wymyśliły sposób na wywabianie dżdżownic z podziemnych kanalików: tupią, by odczuwającym drgania podłoża dżdżownicom zdawało się, że pada deszcz. Zaniepokojone pierścienice, ratując się przed utonięciem, wychodzą na powierzchnię i... lądują w dziobach przebiegłych myśliwych.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1501