Pustynie
Data: 07-03-2013 o godz. 16:44:56
Temat: Nauka


   Pustynie to najbardziej suche miejsca na Ziemi. Czasem deszcz nie pada tam latami...


   Chmury zatrzymują się na pasmach gór albo tracą wilgoć, nim jeszcze dotrą nad pustynne tereny. Niekiedy chłodne prądy odpychają wilgotne masy powietrza. Między nocą i dniem występują znaczne różnice temperatur.
   Pustynne zwierzęta i rośliny dobrze przystosowały się do panujących tam ekstremalnych warunków i wykształciły zdumiewające techniki przetrwania.
   Po rzadkich opadach deszczu życie na pustyni na krótką chwilę rozkwita.
   Największą pustynią świata jest Sahara - to pustynia sucha, złożona z piaszczystych równin i potężnych płaszczyzn skalnych. Na Ziemi występują również pustynie skaliste, wulkaniczne i lodowe. Ubogie w substancje pokarmowe obszary mórz tropikalnych czasem bywają nazywane pustyniami wodnymi.

Erozje na pustyniach:
Na pustyni szczególnie wyraźnie można zaobserwować siły erozji i wietrzenia. Na wielu obszarach w ciągu doby występują znaczne różnice temperatur. Za dnia grunt pod wpływem wysokiej temperatury rozszerza się. Nocą robi się bardzo zimno, czasem nawet panuje mróz i grunt ulega ściśnięciu. Tym sposobem stopniowo powstają w ziemi pęknięcia, rozsadzane potem przez zamarzającą w nich wodę. Silne wiatry unoszą piasek i pył, ścierając stopniowo powierzchnię i odsłaniając twardą skałę.
Rzadkie opady deszczu wypełniają wyschnięte koryta rzek.
Powstają rwące potoki, niosące ze sobą kamienie. Z biegiem lat woda wrzyna się głęboko w grunt.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1493