Związki frazeologiczne pochodzące z Biblii i mitologii
Data: 18-02-2013 o godz. 19:29:27
Temat: Nauka


W języku polskim znajduje się wiele związków frazeologicznych pochodzenia biblijnego i mitologicznego. Tak jak i inne tego typu powiedzenia, służą ubarwieniu wypowiedzi...

Czasem, posługując się jakimś frazeologizmem, nie pamiętamy dokładnie, jaka przypowieść czy mit spowodował jego powstanie. Zdarza się też, że popełniamy błędy, nie rozumiejąc znaczenia danego związku frazeologicznego. Warto więc poznać pochodzenie niektórych wyrażeń i zwrotów.

Związki frazeologiczne pochodzące z Biblii
Alfa i omega oznacza kogoś, kto zna się świetnie na wszystkim. W Biblii zaś czytamy: „Jam jest Alfa i Omega, początek i koniec, mówi Pan Bóg”. Jest to więc początek i koniec wszystkiego.
Arka Noego oznacza azyl, bezpieczne schronienie. Noe był szlachetnym człowiekiem, więc Bóg pozwolił mu uratować się i przetrwać potop w arce. Noe zbudował ją dla swojej rodziny i zabrał po jednej parze zwierząt każdego gatunku.
Kainowe znamię to piętno zabójcy, jakim Bóg naznaczył Kaina za to, że z zazdrości o Boską łaskawość zabił swojego brata Abla. Na czole Kaina pojawiło się znamię.
Manna z nieba oznacza niespodziewany ratunek, nieoczekiwany dar, obfitość. Naród izraelski pod wodzą Mojżesza wędrował przez pustynię do Ziemi Obiecanej przez 40 lat. Przez ten czas Bóg co dzień zsyłał wędrowcom pożywienie zwane manną.
Plagi egipskie to przykre zdarzenia, a nawet nieszczęścia, które nas spotykają. Faraon nie chciał się zgodzić, aby Mojżesz wyprowadził Żydów z Egiptu. Wobec tego Bóg zesłał na Egipt 10 plag: woda z Nilu zamieniła się w krew, rozpleniły się żaby, komary, muchy i szarańcza, zaraza dotknęła bydło, a ludzi wrzody, spadł grad, nastały egipskie ciemności, a wreszcie poumierali pierworodni synowie.
Trąba jerychońska to ktoś hałaśliwy, a nie zawsze mający cos do powiedzenia. Mury Jerycha, palestyńskiego miasta, skruszyły się, gdy Jozue- wódz Izraelitów- kazał trąbić w siedem trąb.
Miska soczewicy oznacza oddanie czegoś wartościowego za coś o małej wartości. Głodny Ezaw, który wrócił po pracy z pola, sprzedał młodszemu bratu swoje prawo do pierworództwa właśnie za miskę soczewicy.

Związki frazeologiczne pochodzące z mitologii
Jabłko niezgody oznacza przyczynę sporu. Bogini niezgody Eris chciała zemścić się na Zeusie za to, że nie została zaproszona na wesele. Rzuciła więc między boginie jabłko z napisem „Dla najpiękniejszej”. Hera, Atena i Afrodyta pokłóciły się o nie. Sędzią w sporze miał być Parys. Boginie próbowały przekupić młodzieńca, jednak odrzucił bogactwo i mądrość, a wybrał piękną Helenę, którą ofiarowała mu Afrodyta. Później Helena stała się przyczyną wojny trojańskiej.
Koń trojański to podstęp, ukryte niebezpieczeństwo. Z tego podstępu skorzystali Grecy oblegający Troję. Zbudowali ogromnego konia, wewnątrz którego ukryli się wojownicy. Trojanie wciągnęli konia do miasta, a wojownicy tylko na to czekali. Troja została pokonana.
Między Scyllą a Charybdą oznacza, że z każdej strony grozi niebezpieczeństwo, z sytuacji nie ma wyjścia. Scylla i Charybda to dwa potwory, mieszkające po obu stronach cieśniny, którą miał przepłynąć Odyseusz.
Róg obfitości jest symbolem bogactwa. Był to ułamany róg kozy Amaltei, który napełniał się wszystkim, czego zażyczył sobie jego właściciel. Sprawił to Zeus, gdyż pobłogosławił ów ułamany róg kozy, której mlekiem był karmiony.

Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1481