Strefa umiarkowana
Data: 17-01-2013 o godz. 20:40:51
Temat: Nauka


Strefa umiarkowana charakteryzuje się średnią roczną temperaturą od 0°C do 10°C. Wysokość temperatury wyznaczają pory roku. W dalszej części artykułu chciałbym przedstawić cechy poszczególnych klimatów tej strefy...


 W strefie umiarkowanej wyróżniamy następujące typy klimatów:

a) umiarkowany chłodny monsunowy- Duże roczne amplitudy temperatur oraz duże opady w czasie monsunu letniego. Występuje w Północno-Wschodnich Chinach, jak i północnej Japonii.

b) umiarkowany chłodny morski- Łagodne zimy oraz chłodne lata, opady są znaczne przez cały rok. Występuje w Europie Północno-Zachodniej oraz w Europie Północnej.

c) umiarkowany chłodny lądowy- Długie i mroźne zimy, krótkie i chłodne lata oraz małe opady. W tym klimacie występują najniższe temperatury na ziemi. Występuje w Syberii, Kanadzie, Szwecji i Finlandii.

d) umiarkowany ciepły morski- Małe roczne amplitudy temperatur oraz znaczne opady w ciągu roku. Występuje w Zachodniej Europie.

e) umiarkowany ciepły lądowy- Duże roczne amplitudy temperatury i małe opady. Spotykany w Południowej Syberii, Kanadzie oraz Wschodniej Europie.

f) umiarkowany ciepły przejściowy- Duża zmienność pogody. Ten typ klimatu można spotkać w południowej części Niemiec i Polski.

Myślę, że klimat występujący w Polsce sprzyja zarówno życiu, jak i działalności gospodarczej człowieka.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1471