Czy warto czytać książki?
Data: 11-01-2013 o godz. 18:04:24
Temat: Nauka


   Czy watro czytać książki? Oczywiście, że tak! Przecież to najlepsze, na co można natrafić. Rozwijają i pobudzają wyobraźnię, zmuszają do refleksji, bawią, a także uczą. To dzięki nim możemy "przeżyć" pasjonujące przygody, pełne akcji, śmiechu czy grozy...


   Po pierwsze, czytając książki wzbogacamy nasze słownictwo, a także udoskonalamy je - czytając zwracamy uwagę na pisownię wyrazów, więc jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości nie popełnimy jakiegoś błędu. Ktoś by powiedział: "Nie czytam książek, bo po co?". Przecież jest tyle fascynujących filmów. W sumie zgadzam się z tym, ale czy zastanowiłeś/zastanowiłaś się na podstawie czego powstają te "super" filmy? Tak, właśnie na podstawie tych głupich, nudnych i bezużytecznych - twoim zdaniem - książek. Mówisz, że wcale nie czytasz i nie zaglądasz do książek, no bo po co? Ha! Ale jak chcesz zobaczyć jak pisze się wyraz „gżegżółka”,  to w czym sprawdzisz? Tak, w słowniku ortograficznym, a to też książka. 
  
   Po drugie, czytanie rozwija wyobraźnię! Gdy czytamy o bitwach, pięknych strojach, śmierci, szczęściu, nasz mózg pracuje! Wszystko musimy zinterpretować i zobaczyć oczami wyobraźni. Przecież to coś o wiele lepszego niż zobaczenie walki na filmie. Czytając możemy dać pole do popisu naszym myślom. 

   Po trzecie, książki mają wpływ na naszą osobowość. Czytając je, mamy do czynienia z wieloma bohaterami, tymi bardziej i mniej lubianymi. To właśnie oni wpływają na nasz charakter. Zastanawiamy się, jakbyśmy zachowali się w sytuacji postaci, analizujemy wszystkie za i przeciw, przyczyny i skutki danego zachowania. Toczy się w nas wewnętrzna walka i w końcu podejmujemy decyzję, wyciągamy wnioski, a następnie postępujemy tak w realnym świecie. Oceniamy wszystkich, patrzymy na to co jest słuszne, a co nie. Staramy się być tacy jak nasze ulubione postacie oraz być przeciwieństwem znienawidzonych. 

   Po czwarte, dobra książka jak nic zabija nudę. Akurat teraz mamy zimę - nudne, zimne wieczory. Niebawem będą ferie - na pewno każdy odczuje brak zajęcia, a przynajmniej ci, którzy nie czytają. Jeśli ktoś wie, jakie książki lubi, bo przecież nie jest określone, że masz czytać to i to (oprócz lektur), ma świetną okazję, aby się rozwijać. Zadziwiające jest, jak np. trzy godziny mogą minąć w bardzo szybkim czasie podczas czytania, a jak mogą się dłużyć, gdy nie ma się niczego do zrobienia. 

Po piąte, to dzięki książkom dowiadujemy się jak żyli kiedyś ludzie, poznajemy ich obyczaje i tradycje. Możemy się dowiedzieć, w jaki sposób postępowali, co szanowali, a czym gardzili. Książki przekazują wiele wspomnień - np. te z okresu wojen. Owe historie przeżyły tylko dlatego, że zostały spisane. Inaczej mówiono by o tym, ale bez najważniejszych szczegółów. Weźmy na to spisane legendy. Choćby "Wars i Sawa", przecież nie usłyszelibyśmy ich, gdyby nie zostały spisane, bo ludzie zapomnieliby już dawno o tym.

   Podsumowując, życie tych, którzy nie czytają, tylko zniknęli w dobie komputerów, telewizji, telefonów, jest bardzo ubogie, oj, bardzo. Książki są niewyczerpalnym źródłem informacji, które trwa i trwać będzie, a film obejrzysz raz, pośmiejesz się i zapomnisz. A o dobrej książce nie zapomnisz przez lata. Warto też dodać, że filmy na podstawie książek nie oddają tego co jest w dziele pisanym. Wiele intrygujących akcji nie jest ukazane. Więc zastanów się, zanim powiesz, że książki to bzdura, coś bezużytecznego lub niepotrzebnego.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1466