Zwierzęcy układ oddechowy
Data: 26-10-2012 o godz. 19:28:21
Temat: Nauka


Układ oddechowy służy zwierzętom do pobierania tlenu i usuwania z organizmu dwutlenku węgla…

Drobne zwierzęta żyjące w wodzie, takie jak: pierwotniaki, parzydełkowce, płazińce, obleńce, a także większość pierścienic, nie mają układu oddechowego. Pobierają one tlen ze środowiska całą powierzchnią swojego ciała dzięki dyfuzji. Większość zwierząt wodnych przeprowadza wymianę gazową za pomocą skrzeli, zwierzęta wodne mogą posiadać: tchawki, płucotchawki lub płuca.
·         Skrzela- to narządy służące do pobierania tlenu rozpuszczonego w wodzie. Posiadają je m. in. mięczaki (ślimaki wodne, małże), skorupiaki (raki, kraby, krewetki, rozwielitki), ryby, a także larwy płazów (kijanki).
·         Tchawki- to narządy wymiany gazowej owadów. Tworzą je rurki wzmocnione chityną doprowadzające tlen do wszystkich komórek ciała. (Krew nie bierze udziału w transporcie tlenu). Małe otworki po bokach ciała, przez które tlen wnika do tchawek, to przetchlinki.
·         Płucotchawki- służą do wymiany gazowej u pajęczaków. Są to komory w odwłoku, wewnątrz których ułożone są, jedna nad drugą, silnie ukrwione blaszki. Wejście do płucotchawki to przetchlinka.
·         Płuca- to narządy wymiany gazowej charakterystyczne dla kręgowców lądowych.
Wyróżniamy płuca:
·         Workowate- u płazów (mają małą powierzchnię, dlatego w procesie wymiany gazowej uczestniczy również skóra),
·         Gąbczaste- u gadów,
·         Zbudowane z rurek z workami powietrznymi- u ptaków (worki powietrzne umożliwiają im przeprowadzanie procesu tzw. podwójnego oddychania),
·         Pęcherzykowate- u ssaków.
Powietrze dostaje się do płuc przez drogi oddechowe: jamę nosową i ustną, gardło, krtań, tchawicę, oskrzela i oskrzeliki.
Mięczaki lądowe przeprowadzają wymianę gazową za pomocą silnie ukrwionej jamy płaszczowej zwanej płucem.

Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1429