GIMP- darmowy odpowiednik PS cz. 1
Data: 01-10-2012 o godz. 14:01:46
Temat: Nauka


GIMP jest to darmowy program graficzny dostępny w Internecie. Nie trzeba do niego za wiele- wystarczy jednostka centralna, monitor, klawiatura, myszka i trochę wolnego miejsca na którymś z dysków. Oczywiście są różne pomoce takie jak tablety graficzne, które pozwalają na swobodne rysowanie specjalnym wskaźnikiem. 


Mam nadzieję, że wszyscy wiedzą jak wgrywać jakiekolwiek programy na swój komputer. Program można pobrać ze strony http://gimp.softonic.pl . Instalacja jest prosta, więc nie będę o niej pisać. Można, ale nie trzeba, mieć różne dodatki do GIMP'a lub oprogramowania ułatwiające pracę. Ja aktualnie pracuję na wersji 2.8. Są oczywiście nowsze, ale raczej niczym się nie różną prócz samym ładowaniem programu.
No to tak. GIMP jest zbudowany jakby z 3 okien: pola pracy (to największe i z buźką wilka), przybornika (po lewej stronie) oraz warstwy- pędzle (potem jak poklikacie na różne znaczki, np. kanały i desenie, to nazwa okna się zmieni). Zacznę od pola pracy. Na samej górze znajduje się nazwa i menu główne. W skład menu wchodzi: (http://i48.tinypic.com/igi2ck.jpg). Są tam różne opcje edytowania, ale ich zadania wynikną podczas kolejnych części. Przybornik, jak sama nazwa wskazuje, zawiera przypory do edytowania. (http://i46.tinypic.com/2w5spb6.png) Jeżeli najedziemy na nie myszką zauważymy ich nazwy i zastosowanie. Niektóre po kliknięciu prawym przyciskiem myszy zawierają także inne pomoce dotyczące tego pierwszego. Ostatnie okno warstwy- pędzle zawiera: w pierwszej części warstwy, kanały, ścieżki i cofnięcie, a w drugiej części pędzle, desenie i gradienty. (http://i48.tinypic.com/2i1m70w.png)
Aby stworzyć nowy plik wybieramy: plik, nowy, podajemy wielkość; w zaawansowanych: kolor tła (powinno być ustawione na samym początku na przezroczysty), przestrzeń kolorów (w RGB i trybie biało-czarnym są dostępne zapisy w jpg, png, gif itp.). Gdy wybierzemy możemy kliknąć OK. Powinno pojawić się białe pole do pracy. Będą także aktywne pędzle, gumki, rozmazywanie itd. Możecie popróbować sobie porysować i posprawdzać funkcje jakie są.
Jeżeli chcecie zapisać plik to w nowszej wersji nie znajduję zapisu plików .png, .jpg itp. Jeżeli chcemy zapisać wybieramy "wyeksportuj do", podajemy typ pliku, miejsce i zapisujemy.
Życzę miłej i udanej pracy :D


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1402