10 filmów wszechczasów
Data: 15-06-2012 o godz. 19:01:15
Temat: Kultura


Artykuł od początku do końca subiektywny. Radzę traktować go ze sporym dystansem. Co osoba, to ranking. Ale skoro nikt się tym zbytnio nie przejmuje i mamy zatrzęsienie tego typu zestawień, przejmować się nie będę i ja. Oto moja wersja:


10. "Ojciec Chrzestny"

Film zrealizowany na podstawie książki Mario Puzo pod tym samym tytułem. Reżyserią w 1972 r. zajął się Francis Ford Coppola. Scenariusz stworzył on sam we współpracy z autorem książki. Główne role zagrali: Al Pacino, Marlon Brando, Robert Duvall, Diane Keaton oraz James Caan. Film opowiada historię rodziny Corleone w latach 1945- 1955. Często określany jest mianem najlepszego filmu gangsterskiego, jaki kiedykolwiek powstał. Na pewno duży wpływ na to miała niebanalna historia i uzdolnieni, znakomicie dobrani aktorzy.
9. "Latawce"

Bollywoodzki film z 2010 r., łączący hollywoodzkie kino akcji oraz feerię barw i energii wprost z Indii. To romantyczny thriller z przecudną muzyką i dobrą obsadą. Film zaczyna się w momencie, w którym śmiertelnie ranny mężczyzna przemierza samotnie pustynię. Dalej cofamy się by poznać Jay’ia i wydarzenia, które go tu zaprowadziły.8. "Siedmiu samurajów"

Japoński dramat kostiumowy w reżyserii Akiry Kurosawy. Powstał w 1954 r. Szesnastowieczna japońska wioska jest terroryzowana przez bandytów. Wieśniacy nie chcą poddawać się bez walki, więc wynajmują tytułowych bohaterów do pomocy. Z racji na datę powstania, nie ma tu efektów specjalnych i spektakularnych akcji. Film jest czarnobiały. Jego sporym atutem są barwni bohaterowie, fabuła i wspaniale poprowadzony wątek męskiej przyjaźni i honoru.

7. "Życie jest piękne"
Film Roberta Benigniego z 1997 r. Zagrał w nim główną rolę i współtworzył scenariusz. Film opowiada o obdarzonym poczuciem humoru Włochu, który wiedzie szalone, beztroskie życie, poślubiając kobietę, o której marzył od dawna. Niedługo potem rodzi mu się syn. Druga wojna światowa to koniec sielanki. Rodzina trafia do obozu, a mężczyzna robi wszystko by i on i synek nie popadli w szaleństwo.

6. "Casablanca"
Amerykański melodramat z 1942 r. Casablanca to marokańskie miasto, w którym dzieje się akcja. Reżyserią zajął się Michael Curtiz, a głównych bohaterów zagrali: Humphrey Bogart i Ingrid Bergman. Gdy Rick spotyka dawną miłość- Ilsę, musi wybierać pomiędzy uczuciem a walką o słuszną sprawę, jak jej mąż, Victor Laszlo.

5. "Forrest Gump"

Komediodramat z 1994 r. Forrest rodzi się z nieco niższym ilorazem inteligencji niż jego rówieśnicy. Mimo to jego matka uważa, że nie przysługuje mu żadna taryfa ulgowa. Obserwujemy jak Forrest radzi sobie z przeciwnościami, zyskuje popularność i szuka miłości. Wraz z nim spotykamy wielu sławnych ludzi i obserwujemy zmiany, jakie zachodzą w ówczesnym amerykańskim społeczeństwie.
4. "Kandahar"

Francusko- irański film z 2001 r. Opowiada o rozdzielonych w dzieciństwie siostrach. Nafas jest kanadyjską dziennikarką, jej siostra straciła nogi w wyniku eksplozji miny i przebywa w Afganistanie. Pewnego dnia Nafas otrzymuje od niej list, w którym siostra mówi, że odbierze sobie życie podczas zbliżającego się zaćmienia słońca. Nafas postanawia odnaleźć siostrę i udaremnić jej plany. Przejmujący obraz opłakanej sytuacji afgańskich kobiet.


3. "Śniadanie u Tiffany’ ego"
Amerykański melodramat z 1961 r. nakręcony na podstawie opowiadania Trumana Capote. Holly Golighty prowadzi beztroskie życie na koszt bogatych adoratorów. Jest młoda, śliczna, nie szuka miłości, ale wygód. Pewnego dnia piętro wyżej wprowadza się przystojny pisarz, również będący na utrzymaniu kochanki. Para zaprzyjaźnia się ze sobą. Wszystko idzie gładko, do czasu aż spostrzegają, że ich przyjaźń przerodziła się w coś więcej. By być razem, musieliby wyzbyć się wygodnych nawyków i zmienić swoje charaktery. Rewelacyjne role Audrey Hepburn i George’a Peppard’a.

2. "Pianista"

Film Romana Polańskiego z 2002 r. Kilka trudnych lat z życia wybitnego polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia- Władysława Szpilmana. Dowiadujemy się o horrorze życia w getcie i holokaustu oraz obserwujemy niewiarygodne wyroki opatrzności, które pozwoliły mężczyźnie po latach gehenny, żyć w wolnej Polsce.1. "Angielski pacjent"

Amerykański melodramat z 1996 r. W roli głównej Ralph Fiennes. Aktorstwo, wyreżyserowanie i przede wszystkim fabuła, bo to ona wbija widza w fotel, stoją tu na najwyższym poziomie. Zdradzając cokolwiek ze scenariusza popsułaby się przyjemność z seansu, więc nie napiszę nic. Moim zdaniem film, któremu zdecydowanie należy się pierwsze miejsce.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1366