Koty
Data: 14-06-2012 o godz. 16:25:18
Temat: Nauka


   Wlazł kotek na płotek… no właśnie, co tak naprawdę wiemy o naszych milusińskich?
Jedzą, wałęsają się, ciągle gubią sierść i większość czasu spędzają nic nie robiąc. Tyle o domowych kotach wie większość z nas.

Występuje około stu ras kota domowego: występują zarówno nagie sfinksy, jak i długowłose persy. Koty są często opisywane jako zwierzęta samotne. W rzeczywistości jednak są z natury towarzyskie. Koty żyjące na wolności dożywają średnio 8 lat, natomiast koty trzymane w domu 20 lat. Na długość życia wpływa szereg czynników, takich jak: płeć styl życia, zwyczaje. Kot nie znosi złego traktowania i jest pod tym względem bardzo pamiętliwy. Dobrze traktowany, przywiązuje się do swego właściciela i na swój sposób okazuje mu przyjazne uczucia.

   Ponad 3500 lat temu, długo po wszystkich innych zwierzętach domowych, w Egipcie oswojono kota. I od tego czasu człowiek zwraca szczególną uwagę na niezwykłe cechy kota. Nad Nilem kot był czczony jako wcielenie bogini miłości i płodności Bastet oraz ceniony jako łowca mysz. Już jednak w średniowieczu to chodzące to dowód na szatańską naturę kota. własnymi drogami i przez  to podejrzane trochę zwierze przeklinano jako wspólnika diabła i pomocnika czarownic. Wówczas to zauważono szczególną cechę kota, która odróżniała go od innych zwierząt: gdy zrzucano go z wierzy kościoła, a czyniono to dość często, zdarzało się , że przeżywał upadek na ziemię. Dla pobożnych, prostych ludzi był to dowód na szatańską naturę kota. Trzeba było rozwoju nauki, aby odkryć, na czym polega te kocia tajemnica.

    Zwroty głowy? Strach? Kot nie zna tych uczuć. Ciało kota umożliwia prawdziwe cuda w dziedzinie akrobatyki. Działanie jego znakomitego zmysłu równowagi wspomagane jest przez balansowanie giętkim ogonem składającym się zwykle z 23 kręgów. Krótko przed spadaniem kot wyprostowuje łapy i wygina grzbiet w łuk, co zapewnia dodatkową amortyzację przy zderzeniu z ziemią. Tak więc koty to niezwykłe zwierzęta o ciekawej naturze.

O kotach można by pisać w nieskończoność, a i tak nie wyczerpałoby się tematu, zatem teraz przytoczę kocie ciekawostki:

  • Koty uwielbiają kocimiętkę- około 2/3 jest podatnych na jej działanie, ponieważ zawiera terpeny - kocie feromony. W zetknięciu z tą rośliną kot zaczyna się tarzać, gryźć, lizać, mruczeć i miauczeć,
  • Najdłużej żyjącym kotem według Księgi rekordów Guinnessa była kotka imieniem Creme Puff(1967-2005), która żyła 38 lat i trzy dni.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1363