Reggae
Data: 10-06-2012 o godz. 20:24:22
Temat: Kultura


   Muzyka reggae to dość obszerny temat, o którym można pisać bez końca. Nie znając reggae możesz pomyśleć, że wszystkie melodie brzmią tak samo. Nic bardziej mylnego. Początkowo jest bardzo trudno odróżnić od siebie gatunki . Z czasem jednak już po usłyszeniu kawałka utworu jesteśmy w stanie powiedzieć jaki to gatunek...   Reggae to styl we współczesnej muzyce rozrywkowej powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce. ,,Królem Reggae” zawsze był Bob Marley. Na muzykę reggae wpływ miała tradycja nyabinghi oraz gatunki muzyczne takie jak: calypso, blues, mento, liczne rytmy afrykańskie, indyjskie raga, soca, ju-ju, salsa, muzyka Indian Południowej Ameryki, ska, rumba, cumina-burru, samba i inne.

Muzyka rodem z Jamajki posiada niezwykłe, zmysłowe brzmienie, w którego skład wchodzą takie instrumenty jak: dęte (trąbka, puzon, saksofon), perkusja, bębny, gitara, gitara basowa, fortepian. Niektóre zespoły dorzucają do tego syntezatory oraz gramofony. Do tego dochodzi charakterystyczny śpiew.

   Reggae w Polsce przeżywa w tej chwili swoją drugą młodość, z dnia na dzień przybywa wielu nowych artystów i jeszcze więcej zespołów. Muzyka reggae pojawiła się w Polsce na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. W 1983 roku Robert Brylewski założył pierwszy zespół reggae – Izrael. Jednak wytwórnie płytowe nie zawsze interesowały się tym gatunkiem muzyki. Wiele formacji rezygnowało z dalszej działalności ponieważ nie mieli oni szans zaistnieć w telewizji czy radiu. Dopiero po jakimś czasie rozumiano, że reggae to nie tylko spokojna i kołysząca muzyka. I znów się zaczęło. Zapoczątkowana została druga młodość reggae. Zespoły zaczęły wydawać lub wznawiać płyty, odrodziły się festiwale i na koncerty do Polski zaczęto zapraszać artystów z Jamajki i Wielkiej Brytanii (Zion Train, Winkle Brothers). W obecnej chwili ten gatunek muzyki coraz częściej słyszymy w telewizji i pojawia się on na imprezach. Największe festiwale w Ostródzie i Bielawie poświęcone tej muzyce trwają trzy dni. W Polsce najbardziej znany jest każdemu z nas Kamil Bednarek, jak również Grubson, East West Rockers i Raggafaya.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1360