Jazz
Data: 27-05-2012 o godz. 19:13:17
Temat: Kultura


   Jazz jest jednym ze stylów w muzyce, który cieszy się sporą popularnością po dziś dzień. Nie ma w niej niczego z muzyki pop czy też hip-hopu więc ta muzyka na pewno nie przypadnie do gustu każdemu, ponieważ trzeba tą muzykę lubić aby jej słuchać.

    Jazz powstał pod koniec XIX wieku. Początki rozwoju tej muzyki związane są z Nowym Orleanem, miastem o bogatej tradycji muzycznej. Stąd pochodzi jeden z najbardziej znanych muzyków tego gatunku, który przyczynił się do rozpowszechnienia jazzu na całym świecie. Mowa tu oczywiście o wokaliście i trębaczu - Louisie Armstrongu.

 

   Właściwie muzykę tą zapoczątkowała ludność murzyńska sprowadzana do Ameryki Północnej jako niewolnicy. Ten gatunek towarzyszył im w czasie tańców, obrzędów i codziennych zajęć. Brzmienie muzyki było proste o charakterze wokalnym i nieskomplikowanej melodyce. Stosowana w niej była heterofonia i call-ant-response, czyli zawołanie głosu solowego i odpowiedź chóru.

 

   Wykształciły się nowe style i gatunki muzyczne, które dziś są uznawane za kluczowe w całej historii jazzu. Są to: white spirituals i negro spirituals. Z biegiem czasu pojawiły się nowe gatunki takie jak: blues, ragtime, New Orleans, swing, bebop, coll, free jazz i fusion oraz wiele innych. Instrumenty występujące to: klarnet, puzon, bęben, kontrabas, gitary i fortepian.

 

   Historia jazzu w Polsce przypada na lata 20 i 30. Pod koniec lat 30 pojawiła się w Polsce swingowa fala jazzu, reprezentowana przez Henryka Warsa, Zygmunta Karsińskiego, Kadiego Rosnera, Szymona Kataszkę i Jerzego Petersburskiego.


   Po roku 1956 pojawiły się festiwale jazzowe (w 1956 Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Sopocie a w 1958 Jazz Jamboree- największy z czasem festiwal jazzowy w Europie). Wówczas nastąpiło szybkie przejście od jazzu tradycyjnego do jazzu współczesnego.

Początkowo czołówkę jazzu tworzyli tacy muzycy jak: Andrzej Kurylewicz, Krzysztof Komeda (najsłynniejszy polski kompozytor jazzowy lat 60), Jan ,,Ptaszyn” Wróblewski a także Urszula Dudziak, Adam Makowicz, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, zespół wokalny NOVI Singers.

 

   Z kręgów jazzu wywodzi się określenie All Stars (,,same gwiazdy”).Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1350