Czym tak naprawdę są kolory?
Data: 10-05-2012 o godz. 17:22:57
Temat: Nauka


Kolor to najprościej termin stosowany na określenie barwy ciała. Ale jak to jest z odbieraniem kolorów przez nas? Dlaczego jeden przedmiot jest czerwony, zaś drugi niebieski? W tym artykule postaram się to wytłumaczyć...


Większość ciał odbija światło. Konkretny przedmiot odbija falę o określonej długości. Niektóre z nich je pochłaniają. Np. zielony liść odbija tylko falę o długości, którą nasze oko odbiera za zieloną, pozostałe pochłania. Ciało czarne to takie, które pochłania wszystkie pasma światła, białe zaś całkowicie rozprasza padające na nie promienie. A jak jest z szarością? Przedmiot uważamy za szary, jeśli słabo i równomiernie odbija wszystkie fale.

Co sprawia, że przedmiot odbija daną długość promieni światła? Głównie jego powierzchnia. Możemy spotkać też ciała, które odbijają wszystkie długości smug światła (lustro). Bardzo ważne jest to, że promienie te nie mają określonej barwy, są interpretowane jako kolorowe przez oko i mózg, zaś w rzeczywistości wyglądają inaczej.

Więc czy kolory są tylko wymysłem naszego umysłu? Czy tak naprawdę świat wygląda jak czarno - biały film? Chyba nie, gdyż to też byłyby różne odcienie bieli, czerni i szarości. Jak więc jest? Tego dokładnie nie wiemy.

Nasuwa się pytanie: jaka długość fali jest odbierana jako jaki kolor? Oto odpowiedź:

Barwa światła          Długość fali (nm)

fioletowa                380 - 436

niebieska               436 - 470

niebieskozielona     470 - 500

zielona                   500 - 530

zielonożółta            530 - 566

żółta                      566 - 589

pomarańczowa        589 - 620

czerwona                620 - 780 Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1337