Lany Poniedziałek
Data: 08-04-2012 o godz. 18:11:05
Temat: Nauka


        Poniedziałek wielkanocny – drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy (Lany Poniedziałek). Polewanie wodą pochodzi z pogańskich praktyk i jest symbolem budzenia się przyrody do życia oraz oczyszczenia się z grzechu. Ta tradycja jest szczególnie mile widziana wśród uczniów naszej szkoły. Niekoniecznie tego dnia co powinna.


     Jest to niezwykle radosny i szczęśliwy dzień, który najbardziej lubią dzieci. Obyczaj polewania, choć nie wszystkim się podoba, do dnia dzisiejszego nie traci na atrakcyjności. W czasie tego święta oblewamy innych wodą dla zabawy, nie używając przy tym jednak wiader z wodą, gdyż może zostać to odebrane jako wybryk chuligański. Przepowiednia głosi, że dziewczyna nie oblana w Poniedziałek Wielkanocny, zostanie starą panną.

Różne tradycje polewania wodą:

- nawiązujemy do praktyk pogańskich ze święceniem pól. Na południu Polski jest do teraz zwyczaj kropienia pól gospodarskich, w celu polepszenia i obfitości urodzaju.

- w Raciborzu i Żędowicach zwyczajem jest procesja konna. Na początku odbywała się uroczysta msza w intencji o urodzaj, a potem procesja wzdłuż pola.

- zdejmowanie bram z zawiasów i przenoszenie ich w inne miejsca oraz chowanie sobie narzędzi rolniczych.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1322