Anti-Counterfeiting Trade Agreement - ACTA
Data: 13-02-2012 o godz. 13:24:55
Temat: Publikacje


12 lutego b.r. protesty przeciwko ACTA odbyły się w aż 33 krajach! Były większe i mniejsze lecz nigdy nie odbyły się tak globalne protesty przeciwko jakiejkolwiek umowie międzynarodowej.

ACTA to umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ang. Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Jak podaje Wikipedia porozumienie to ma narzucić ma narzucić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektualnej. ACTA reguluje:...obrót podrabianymi dobrami, zasady handlu leków generycznych i problem rozpowszechniania w Internecie dzieł zastrzeżonymi prawami autorskimi. Polska podpisała ją dnia 26 stycznia b.r. przez upoważnioną do tego zadania ambasador RP Jadwigę Rodowicz.

Z tego można zrozumieć, że umowa jest porozumieniem bardzo dobrym. Na reszcie została by rozwiązana kwestia z piractwem w sieci. W takim razie dlaczego są tak liczne protesty?

Pierwszą sprawą budzącą wątpliwość było trzymanie całej tej sprawy w wielkiej tajemnicy. Dokument był tworzony już od 2007 roku w USA. Dlaczego obywatele Polski dowiedzieli się o istnieniu takiej umowy dopiero dwa tygodnie przed jej podpisaniem?

Według internautów z porozumienia wynika, że ACTA może prowadzić do blokowania i cenzury treści w imię walki z piractwem, a zwykli użytkownicy, korzystający z różnych treści w sieci, będą traktowani jak zwykli przestępcy.

W dodatku jedne z zapisów ACTA mówią o tym, że dostawca Internetu i właściciele serwisów są zobowiązani do monitorowania internautów. Mogą być zmuszani do ujawniania danych użytkowników sieci, którzy naruszaliby prawa własności.

Jednakże kraje, które zadeklarowały chęć podpisania umowy się z tego wycofują. 11 lutego, jak informują media, Niemcy wycofały się z podpisania ACTA. Oznacza to, że ACTA jest coraz bardziej zagrożone i w wielu krajach może być nie przyjmowane.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1294