Literacka Nagroda Nobla
Data: 13-02-2012 o godz. 11:19:15
Temat: Nauka


Literacka Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku. Kandydatów zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie Szwedzkiej Akademii Nauk i członkowie takich samych akademii działających w innych krajach. Nazwisko laureata, którego wybiera się we wrześniu, ogłaszane jest w październiku.
Poznajmy polskich laureatów Nagrody Nobla:


Polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla to:
· Henryk Sienkiewicz (1846- 1916)- otrzymał nagrodę za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”. Szczególne uznanie wzbudziła powieść „Quo vadis”, która przedstawia początki chrześcijaństwa, ukazuje barwny obraz Rzymu za czasów panowania Nerona. Zawiera przejmujące sceny prześladowań chrześcijan.
· Władysław Stanisław Reymont (1867- 1925)- otrzymał nagrodę za powieść „Chłopi”. Uzasadniając, podkreślano, że „Chłopi” to wybitny epos narodowy. Powieść opowiada o życiu na wsi, które toczy się w ustalonym rytmie, w zgodzie z naturą. Kolejne tomy powieści noszą nazwy pór roku i w prawdziwie malarski sposób ukazują losy rodziny Borynów i pozostałych mieszkańców wsi Lipce.
· Czesław Miłosz (1911- 2004)- otrzymał nagrodę za całokształt twórczości. Twórczość Czesława Miłosza jest różnorodna. Wiersze mówią o pięknie życia, ale też ukazują zło, jakim jest wojna. Poeta w swych utworach broni wartości, jaką jest życie, podziwia piękno natury, zachwyca się kulturą, lecz także wyraża obawę o przyszłość. Niezwykła powieść „Dolina Issy” to malarski opis krainy dzieciństwa.
· Wisława Szymborska (1923- 2012)- otrzymała nagrodę za niezwykły sposób pisania i ujmowania rzeczywistości. Szymborska prostym, a jednocześnie lirycznym językiem mówi o tym, co dla człowieka jest najważniejsze- o życiu i przemijaniu, miłości i samotności. Jej poezja łączy żart i powagę, zaskakuje trafnością metafor. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki wierszom Damy Polskiej Poezji można nauczyć się mądrego patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość, spróbować spojrzeć z dystansem na wiele spraw.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1293