Zmarła polska poetka i noblistka Wisława Szymborska
Data: 05-02-2012 o godz. 18:48:02
Temat: Żałoba


           W dniu 1.02.2012 zmarła jedna z najbardziej cenionych polskich poetek i laureatka literackiej Nagrody Nobla Wisława Szymborska. Odeszła we śnie w swoim mieszkaniu w Krakowie, mając 89 lat. Jej wiersze dostawały się do serc i wpływały na osobowość człowieka. Jej zwrotki były delikatne, ponadczasowe, jedyne w swoim rodzaju...

        

       Układane przez nią słowa same się uczą na pamięć i łatwo zapamiętują. Pozostawiła po sobie setki wierszy, tomy poezji, wielu jeszcze nie opublikowała. Jako poetka zadebiutowała w marcu 1945 roku wierszem „Szukam Słowa”. Pierwszym tomikiem był „Dlatego Żyjemy” (1952), a następnym był „Pytania zadawane sobie”(1954). Ale tak naprawdę tom „Wołanie do Yeti” (1957) stał się właściwym debiutem poetki, gdzie stosuje paradoks jako figurę retoryczną. Natomiast ostatnim jest „Tutaj” (2008). Szymborska opublikowała 350 wierszy.

         W 1996r. otrzymała Literacką Nagrodę Nobla „za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Poetka charakteryzowała się skromnością, niechęcią do życia medialnego i na wieść o przyznaniu jej Nobla powiedziała dziennikarzom, iż najbardziej boi się, że teraz będzie musiała być osobą publiczną.

      Podczas podróży, które uwielbiała pisała swoje słynne limeryki, które opublikowała w 2003 roku w książce „Rymowanki dla dużych dzieci”. W 2011 roku została odznaczona przez prezydenta Komorowskiego „Orderem Orła Białego”.

      Uroczystości pogrzebowe odbędą się 9.02.12 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Poetka na swój pogrzeb napisała wiersz:

„Tu leży staroświecka jak przecinek

autorka paru wierszy.

Wieczny odpoczynek raczyła dać jej ziemia,

pomimo że trup nie należał do żadnej z literackich grup.

Ale też nic lepszego nie ma na mogile

oprócz tej rymowanki, łopianu i sowy.

Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy

i nad losem Szymborskiej podumaj przez chwile.”  Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1289