Puchar Narodów Afryki
Data: 31-01-2012 o godz. 12:02:36
Temat: Sport


               Na kontynencie afrykańskim odpowiednikiem naszego Euro jest Puchar Narodów Afryki . Turniej ten odbywa się co dwa lata nie przerwanie od 1957 roku. Na pierwszym turnieju wzięły   udział tylko trzy drużyny: Egipt, Sudan i Etiopia.  Z każdymi rozgrywkami  liczba uczestników wzrasta.

Więcej  na temat PNA w dalszej części artykułu.

                Teraz w turnieju bierze udział prawie cała Afryka. Organizatorzy zostali zmuszeni do rozegrania eliminacji z których zostanie wyłoniona finałowa szesnastka. Mistrzostwa te ciszą się w Afryce wielką popularnością.  Na czas Pucharu ludzie mogą chociaż na chwilę zapomnieć o problemach nękających ich na co dzień – wojnie i głodzie.  Piłka nożna w Afryce jest najwspanialszą dziedziną życia i nic nie może jej się równać. Styl jaki prezentują drużyny z tego kontynentu jest radosny. Kibice potrafią się bawić - tańczą, malują twarze, głośno śpiewają, grają na wuwuzeli. Właśnie ten instrument jest jednym z symboli tego turnieju. Najwięcej razy mistrzostwo Afryki zdobywał Egipt - aż 7, na drugim miejscu są Kamerun i Ghana z 4 zwycięstwami, a na trzecim Demokratyczna Republika Konga i Nigeria z 2 Pucharami na koncie. W 2010 roku zmieniono lata rozgrywek Pucharu Narodów Afryki. Od 2013 roku będą one się rozgrywały co 2 lata, ponieważ nie chciano, żeby turniej ten odbywał się w czasie w którym będą rozgrywane Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy, co często się wcześniej zdarzało.

                W tym roku Puchar Narodów Afryki rozgrywany jest  w Gwinei Równikowej i Gabonie  w czterech miastach : Libreville,  Franceville ( Gabon) Malabo i Bata ( Gwinea Równikowa). Mistrzostwa te zainaugurował mecz: Gwinea Równikowa i Libia. Te spotkanie wygrała Gwinea 1:0 po bramce swojego najbardziej uzdolnionego piłkarza Javiera Balboy.

                Za kandydatów do wygrania Mistrzostwa Afryki uchodzą: Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Senegal, Maroko i Tunezja. Największymi gwiazdami tego turnieju są  oczywiście zawodnicy grający w czołowych klubach europejskich :  Didier Drogba ( Chelsea Londyn), Andre Ayew ( Olimpique  Marsylia ), Jordan Ayew ( Olimpique Marsylia), Marouane Chamakh ( Arsenal Londyn), Gervinho ( Arsenal Londyn), Yaya Toure ( Manchester City).

                Chciałbym aby piłka afrykańska dorównywała tej z Europy. Myślę, że ten turniej będzie wieńczony świetnymi golami i  po jego  zakończeniu  wszyscy będą długo go wspominać . Zachęcam wszystkich do obejrzenia  Pucharów Narodów Afryki, gdyż jest to wydarzenie różniące się od tych, które odbywają się w Europie.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1288