Przodkowie człowieka
Data: 29-01-2012 o godz. 10:32:26
Temat: Nauka


         Kolebką ludzkości jest Afryka. Z powodu ocieplania się klimatu małpy zaczęły schodzić z drzewa, a wykształcały się następujące gatunki człowieka:

          Czytaj dalej ;)8 mln lat temu – australopitek.

Mógł poruszać się na dwóch nogach (dopiero się uczył, więc jeszcze chodził zgarbiony), mimo to przez większość czasu przebywał na drzewie. Był dość niski. Rąk używał do obrony i zdobywania pożywienia – żywił się m.in. padliną, mięsem uzyskanym podczas prostego polowania, bulwami, owocami. Pojemność czaszki wynosiła ok. 500 cm3. Nie wiadomo, czy używał narzędzi, ale możliwe, że były to np. patyki czy kamienie. Australopitek zaliczany jest do małp człowiekowatych.

3 mln lat temu – homo habilis.

Wytwarzał pierwsze kamienne narzędzia (stąd nazwa 'homo habilis' – 'człowiek zręczny'). Były prymitywne, aczkolwiek nieco precyzyjniej obrabiane. Dzięki temu mógł polować na zwierzęta i jeść ich mięso niezbędne do rozwoju. Osiągał wzrost do 135 cm. Rozmiary mózgu: do 750cm3. Gatunek ten żył w stadzie, któremu przewodził najsilniejszy osobnik. Wtedy wykształcił się podział obowiązków – mężczyźni polowali, kobiety zbierały jadalne rośliny i zajmowały się dziećmi.

2 mln lat temu – homo erectus.

Postawa jego ciała była zbliżona do człowieka współczesnego – poruszał się w pozycji całkiem wyprostowanej. Posiadał umiejętność krzesania ognia – mógł zejść z drzewa i nie obawiać się drapieżników. Udoskonalił sztukę polowania i wyrabiał coraz doskonalsze narzędzia. Do obrony używał kości i drągów. Obozowiska homo erectus były w odpowiedni sposób organizowane – istniał podział na miejsca pracy i miejsca spożywania pokarmu. Jako pierwszy wywędrował z Afryki i dotarł do Eurazji. Pojemność jego mózgoczaszki wynosiła 800-1200cm3.

200 tys. lat tamu pojawił się współczesny człowiek – homo sapiens. Jest jedynym gatunkiem człowieka, który żyje w czasach obecnych. Zamieszkuje wszystkie kontynenty.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1287