Co kraj to obyczaj
Data: 21-12-2011 o godz. 19:34:25
Temat: Kultura


                                    Co kraj to obyczaj

       W każdym państwie jest jakaś tradycja świąteczna. Niektóre obyczaje w innych krajach są podobne do naszych albo całkowicie inne. Jak święta Bożego Narodzenia nakazuje obchodzi tradycja polska? Postanowiłam dowiedzieć się u źródła… Co z tego wyszło, przeczytajcie!            POLSKIE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE

         W Polsce wszystkie ważniejsze święta związane są z tradycją chrześcijańską. W naszym świętowaniu zachowały się też wcześniejsze niż chrześcijaństwo zwyczaje i obrzędy. Praktyki i elementy dawnych pogańskich świąt splotły się z elementami chrześcijańskimi, które nadały im nowy sens i wymiar.

         W Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda. Wtedy cała rodzina gromadzi się w jednym pokoju, przy stole nakrytym białym obrusem. Pod nim rozłożone jest siano. Kiedy już wszyscy domownicy staną wokół stołu, najstarsza osoba w rodzinie rozpoczyna modlitwę, odczytuje fragment Pisma św. o narodzinach Jezusa, następnie bierze z talerzyka poświęcony opłatek, podchodzi do każdego, łamie się nim i składa życzenia. W tym dniu wspomina się wszystkich, którzy nie mogą być z nami. To z myślą o zmarłych i o każdym, kto nie ma gdzie spędzić tego wieczoru, leży na stole dodatkowe, puste nakrycie.

          W czasie Wigilii najważniejszy i zawsze pierwszy jest opłatek. Dopiero, gdy podzielimy się opłatkiem, możemy skosztować czerwonego barszczu z uszkami, czarnego maku, brązowych orzechów i srebrnych ryb. Potem lub w czasie spożywania świątecznych smakołyków można śpiewać lub słuchać kolęd.

Najbardziej znanymi kolędami w Polsce są : ,,Cicha noc”, „Gdy śliczna panna”, „ Jezus Malusieńki ”, „Wśród nocnej ciszy”  

              NIEMIECKIE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE

 W Niemczech "Boże Narodzenie" obejmuje trzy dni: 24 grudnia -"Wigilię", pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, narodziny Jezusa Chrystusa (25.12.) i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12.). W Wigilię w chrześcijańskich rodzinach, przed lub po uczestnictwie w Mszy Świętej, zapala się świece na choince i wtedy rozpoczyna się "gwiazdka" ". Śpiewa się lub słucha kolęd i członkowie rodziny obdarowują się wzajemnie prezentami. Dzieciom opowiada się legendę mówiącą, iż prezenty przyniósł Święty Mikołaj lub Dzieciątko Jezus. Wiele rodzin wynajmuje nawet Mikołaja, którego rolę odgrywają studenci przebrani w kostiumy.                                                                                            

              TRADYCJE ŚWIĄTECZNE  W WĘGRZECH

Na Węgrzech w czasie świąt organizuje się bale dla dzieci.

Najważniejszy z nich odbywa się w stolicy, Budapeszcie, w budynku Parlamentu. Uczestniczą w nim znani aktorzy i artyści. Pod obrus, leżący na stole wkłada się sianko. Wyciągnięcie najdłuższego źdźbła wróży długie życie. W czasie Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia Węgrzy jedzą pieczonego indyka, zupę rybną oraz rosół z kury. Na stole nie może zabraknąć ciasta z makiem, bo mak zapewnia rodzinie miłość.

                                      TRADYCJE ŚWIĄTECZNE  W ROSJI

W Rosji  bardziej uroczyście, niż Boże Narodzenie, świętowana jest noc z 31 grudnia na 1 stycznia. To czas prezentów, które w Rosji przynoszą Dziadek Mróz i jego wnuczka Śnieżynka. Boże Narodzenie jest obchodzone po świętach Nowego Roku, 7 stycznia. Rozpoczyna je uroczysta, rodzinna kolacja, czyli Wigilia. Przygotowuje się postne danie z ziaren pszenicy, miodu i kaszy  zmieszanymi z migdałowym lub makowym mlekiem. Do kaszy dodaje się orzechy lub mak. Na stole wigilijnym obowiązkowo powinno znaleźć się 12 dań - zgodnie z liczbą apostołów - m.in. bliny, ryba i mięsa w galarecie i pierniki miodowe. Wieczerzę wigilijną poprzedza ścisły post, który przestrzegany jest, aż do pojawienia się pierwszej gwiazdki, symbolizującej gwiazdę Betlejemską.

                            

                           

 

 A co sądzą o tradycji Wigilijnej nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły  ???

Ja: Co ksiądz sądzi o tradycji wigilijnej ?

Ks. Kodym: Tradycja jest nośnikiem historii i kultury pewnej określonej wspólnoty ludzi, a trzeba pamiętać, że naród bez historii przestaje być narodem. Zatem i tradycje wigilijne ukazują to, czym żyli nasi pradziadowie. Dzielenie się opłatkiem, rodzinne śpiewanie kolęd, postne potrawy w Wigilię czy uczestniczenie we Mszy św. zwanej pasterką, ukazuje mocne chrześcijańskie korzenie  Polaków. Gdy przyjrzymy się tym wigilijnym zwyczajom, zauważymy, że niosą one ze sobą głębokie, teologiczne przesłanie. Warto zatem pamiętać, mając na względzie szacunek dla dziedzictwa narodowego i chrześcijańskiej tradycji naszych Ojców, aby tego wszystkiego, co wiąże się ze świętami Bożego Narodzenia, nie sprowadzać do komercyjnego krasnala w czerwonej czapce i wysyłania tandetnych SMS-ów  z rymowanymi życzeniami.

Ja: Co sądzisz o tradycjach wigilijnych ??

Paulina Jaskólska : Myślę, że wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem w roku. Wszyscy łamiemy się opłatkiem i wybaczamy sobie winy oraz błędy, zapominamy o krzywdach.
Obdarowujemy się prezentami i składamy sobie życzenia.
Dla mnie jest to najpiękniejszy dzień w roku, który kończy się pasterką. 

Na zakończenie chciałabym życzyć wszystkim pracownikom i uczniom naszej szkoły ciepłych oraz rodzinnych świąt Bożego Narodzenia.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1276