Czy strach miał wielkie oczy?
Data: 13-12-2011 o godz. 09:01:02
Temat: Nauka


Czy strach miał wielkie oczy? Czyli wrażenie po próbnym egzaminie gimnazjalnym.
W dniach 7 - 9 grudnia w gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków przeprowadzono test diagnozujący wiedzę i przygotowanie trzecioklasistów do kwietniowego egzaminu gimnazjalnego. Młodzież miała dość trudne zadanie, ponieważ jako pierwszy rocznik pisała nową wersję testu. Wszyscy podeszli do zadania bardzo poważnie. Każdego dnia egzamin rozpoczynał się o godzinie 9.00 i kończył po 60 minutach przerwą. Potem natępowała druga, dłuższa część. Gimnazjaliści poczuli przedsmak tego, co czeka ich już niedługo. 


Czy tegoroczne egzaminy były trudne? Zainteresowanych odsyłam na stronę CKE, gdzie można pobrać w postaci plików wszytkie arkusze egzaminacyjne wraz z odpowiedziami. Ciekawych zaś zachecam do przeczytania dalszej części artykułu,w której zacytuje kilka opinii samych zdających. Zapytałam kilkoro trzecioklasistów co sądzą na temat egzaminu? Oto ich odpowiedzi:

Wiktoria Podsiadło kl.3a
"Pierwszego dnia próby historia i WOS poszły mi zdecydoanie gorzej niż j.polski, no może oprócz rozprawki, która sprawiła mi niewielką trudność. Kolejnego dnia pisaliśmy część matematyczno - przyrodniczą i wydaje mi się, że matematyka choć nie była wcale łatwa poszła mi lepiej niż przyroda. Test z języka obcego był dość prosty i ogólnie nie sprawił mi trudności. Mam nadzieję, że wszystko napisałam jak najlepiej mogłam."

Zosia Gwiazdowicz kl.3a
"Ogólnie chyba najgorzej wypadła u mnie część matematyczno - przyrodnicza. J.polski był dość prosty, choć zawiodłam się na rozprawce, której tematem było pytanie: Co to znaczy być człowiekiem?, na podstawie "Dziadów". Pierwszego dnia zdecydowanie gorzej od j.polskiego napisałam historię i WOS. Język obcy, w moim przypadku angielski wydał mi się przeciętny. Nie był trudny, ale nie ze wszystkim dałam sobie radę."

Zbyszek Czarnecki kl.3b
" Najgorzej wypadł u mnie j.polski, ponieważ tematyką były "Dziady" Adama Mickiewicza, klasa 3b nie omawiała tej lektury, więc było mi trudno odpowiadać na pytania. Część przyrodnicza także była bardzo trudna. Najmniej problemów sprawiła mi matematyka, historia, WOS i j. angielski.
Myślę, że wypadłem nieźle, ale to się jeszcze okaże."

Remigiusz Krawczyk kl.3b
"Hmm. Historia była o wiele trudniejsza od j. polskiego. Musieliśmy m.in. rozpoznać hieroglify, co sprawiło mi niewielką trudność. Z polskiego natomiast nie zupełnie dobrze poszła mi tylko rozprawka, ponieważ nie omawialiśmy lektury "Dziady", która była tematem wypracowania. Kolejnego dnia największą trudność sprawiła mi przyroda, a matematyka była naprawdę łatwa, czego się nie spodziewałem. Język obcy był zdecydowanie najłatwiejszą częścią testu. Cieszę się, że mam to wszystko za sobą."

Kuba Dębowski kl.3c
"Część z historii i WOSu była średnia. Było wiele podchwytliwych pytań. Jednak podszedłem do tego spokojnie i poszło mi nieźle. Na j. polskim również nie było najłatwiej. Pytania zamknięte także były podchwytliwe i musieliśmy kierować się logiką. Pierwszego dnia najtrudniejszą okazała się rozprawka. Część matematyczno - przyrodnicza była chyba najgorsza. Pytania były bardzo trudne, zadania matematyczne też. J. angielski poszedł mi chyba całkiem nieźle, oby egzamin właściwy nie był o wiele trudniejszy."

Karolina Gwiazdowicz kl.3c
"Pierwszego dnia WOS i j. polski były proste, natomiast historia okazała się okropna. Część matematyczna była łatwiejsza do przyrodniczej, choć i tu zdarzało się dużo podchwytliwych pytań. Angielski nie był trudny, ale w części rozszerzonej musieliśmy napisać e-mail, co nie było łatwym zadaniem. Ogólnie jestem zadowolona i ze zniecierpliwieniem czekam na wyniki."

Po tym co powiedzieli nam uczniowie możemy wywnioskować, że najtrudniejsza okazała się rozprawka i przyroda. Ale postanowiliśmy zapytać też nauczycieli jak przebiegał próbny egzamin i co o nim sądzą?

"Wszystko przebiegało zgodnie z procedurami. Jak zwykle część uczniów była zestresowana, część nie. Przede wszystkim zauważyłam, że młodzież była bardzo grzeczna. Kiedy po egzaminie rozmawiałam z trzecioklasistami okazało się, że historia, WOS i przyroda były najtrudniejsze. Ale myślę, że problemy z rozwiązaniem zadań wynikły ze stresu i być może też z tego, że uczniowie nie koniecznie przyłożyli się tak jak powinni." - powiedziała pani Sylwia Woszczyk, członkini komisji egzaminacyjnej.

Pan Piotr Kincel skomentował cały egzamin krótko:
"W czasie egzaminu uczniowie byli bardzo grzeczni i poważni, niektórzy sprawiali wrażenie zestresowanych, ale większość uśmiechała się pogodnie. Po egzaminie rozmawiałem z uczniami i wszyscy byli dobrej myśli."

Postanowiliśmy zapytać też pani Joanny Dudek jak uczniowie zachowywali się na świetlicy, gdzie przebywali w czasie przerw i po zakończeniu pisania.
"Zauważyłam, że każdego dnia w czasie przerwy jedni wyjmowali różne pomoce naukowe, a inni starali się odstresować i zupełnie nie myśleć o tym co ich jeszcze czeka. Ostatniego dnia - w piątek, kiedy młodzież skończyła pisanie wszyscy byli w bardzo dobrych humorach. Myslę, że dali z siebie wszystko."

Trzecioklasiści nie martwcie się napewno poszło wam świetnie, o czym już niedługo się przekonacie. Życzymy dobrych wyników i miłego egzaminu właściwego


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1274