Czy wiedza prowadzi do dobra?
Data: 17-11-2011 o godz. 22:48:47
Temat: Nauka


                Wiedza nie zawsze prowadzi do dobra, a wręcz przeciwnie. Często skutecznie jest wykorzystywana do złych celów. Chociaż, czasami osoba obdarzona ogromną wiedzą potrafi zrobić wiele dobrego i zapobiec złu.

Więcej na ten temat w dalszej części artykułu...           Wielu wybitnych naukowców, przede wszystkim farmaceuci, lekarze, chemicy i biolodzy, szukają leku  zwalczającego komórki nowotworowe, jak i wirusy HIV oraz nowe odmiany grypy. Jeśli takie lekarstwo zostanie wynalezione to zrewolucjonizuje rynek farmakologiczny i uratuje wiele istnień.

            Z codziennego życia: wiedza jest potrzebna do rozwiązywania testów. Już całkiem niedługo odbędą się próbne egzaminy gimnazjalne, a w kwietniu te decydujące o wyborze kolejnej szkoły na drodze edukacyjnej młodego człowieka.

           Oczywiście poza dobrymi stronami posiadania wiedzy, jest dużo argumentów pokazujących, że geniusz jednostki można wykorzystać przeciwko społeczeństwu.

           Alfred Nobel jest wynalazcą dynamitu. Dynamit według jego założeń miał służyć wyłącznie dobrym celom. Miał ułatwiać wydobywanie kruszców znajdujących się w kopalniach. Lecz gdy ludzie zauważyli jego (dynamitu) niszczycielską naturę, zaczęli go wykorzystywać podczas wojen. Najwięcej ludzi zabił podczas II wojny światowej.

Wiele genialnych jednostek wykorzystuje swoja wiedzę przeciwko innym. Jeśli znają tajniki ludzkiego umysłu i wiedzą jak nim manipulować, w łatwy sposób mogą wpływać na masy i rządzić całym światem. W III Rzeszy tego próbował dokonać Adolf Hitler, jedna z najbardziej znanych sadystycznych postaci XX wieku. Jego rządy były na tyle okrutne, że wymordował w obozach koncentracyjnych wiele milionów ludzi.

           Również na co dzień, gdy spotykamy kogoś dobrze się uczy, odnosi w tym kierunku sukcesy. Często taka osoba jest samolubna i egoistyczna, aby osiągnąć swój cel nie zawaha się przed niczym.

           W obliczu niektórych spraw najlepiej pozostać w niewiedzy, jak np. własna nieuleczalna choroba. Lepiej wtedy żyć w niewiedzy i cieszyć się z każdej chwili życia, niż zamartwiać się tym, że za kilka dni, miesięcy lub lat w dniu 1 listopada to nas na cmentarzu będzie odwiedzała rodzina.

             Reasumując, pomimo że wiedza nie zawsze prowadzi do dobra, to wykształcona osoba potrafi lepiej poradzić sobie w życiu oraz zjednać sobie szacunek innych. Z tego wypływa rada dla każdego gimnazjalisty: jeśli chcesz być lekarzem, czy naukowcem, czy chcesz wiedzieć o czym rozmawiają Twoi koledzy – UCZ SIĘ!


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1257