Rola muzyki w starożytności
Data: 19-09-2011 o godz. 20:11:44
Temat: Kultura


              Naprawdę nie wiadomo jak, gdzie i kiedy narodziła się muzyka. Naukowcy twierdzą, że pojawiła się na świecie wiele tysięcy lat temu. Jest wiele tez odnoszących się do jej powstania. Podobno powstała gdy na świecie pojawił się homo sapiens (pierwszy rozumny człowiek)...

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat przeczytaj dalszą część artykułu..


Starożytne państwa, w których muzyka odgrywała największą rolę, to:

        Chiny-muzyka w starożytnych Chinach związana była głównie z religią i filozofią. Była ona uznawana za jedna z głównych sił, która porządkowała wszechświat. Muzyka w Chinach powstała w około czwartym tysiącleciu p.n.e.

        Egipt- w tym kraju wielką wagę przywiązywano do muzyki związanej z religią. W Egipcie wykorzystywano następujące instrumenty: bęben, tamburyn, flet, lutnia, lira i trąbka.

        Mezopotamia- muzyka ściśle związana była z obrzędami religijnymi. Tu również pojawił się zawód muzyka. Używano tu następujących instrumentów: liry, lutni, harfy oraz instrumentów perkusyjnych.

        Grecja- jest to kraj, który wytworzył własny styl muzyczny. Instrumenty, których tu używano to: lira, flety, harfy, kołatki, talerze i dzwonki.

        Rzym- muzykę wykorzystywano tu głównie w celach wojennych. Pełniła również ważną  rolę w cyrkach i teatrach.

        Izrael- tu muzyka pełniła rolę łącznika człowieka z Bogiem. W tym państwie dominowała muzyka wokalna. Używano tu instrumentów dętych i perkusyjnych.

         Dzięki przekazom innych sztuk możemy się dowiedzieć, że w kulturach starożytnych przywiązywano do muzyki wielkie znaczenie. Dla ówczesnych ludzi była łączniczką z kosmosem i światem bogów, służyła wychowaniu młodzieży i poznawaniu praw świata, ale o tym jak brzmiały jej konkretne dzieła, nie wiemy prawie nic.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1222