Steven Erikson - ''Ogrody Księżyca''
Data: 15-09-2011 o godz. 21:05:04
Temat: Kultura


            Steven Erikson (właściwie Steven Rune Lundin)- Kanadyjski pisarz fantasy urodzony 7 października 1959r. w Toronto. Erkison znany jest przede wszystkim z serii "Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych". Dalsza część artykułu dotyczy debiutu Eriksona w gatunku fantasy, a mianowicie "Ogrodów Księżyca".


                      "Ogrody Księzyca" powstały na początku lat 90. jednak wydano je dopiero w 1999r., zaś w Polsce w roku 2000 przez wydawnictwo MAG. W 1999r. książka dostała nominację do World Fantasy Award w kategorii Powieść
                  "Ogrody Księżyca" to bez wątpienia udany debiut tego pisarza. Książka opowiada o podbojach Imperium Malazańskiego na kontynencie Genabackis. Na tylnej okładce przeczytamy "[...]Krwawa i wyczerpująca wojna trwa już dwanaście lat. Rządzone twardą ręką Imperium Malazańskie podbija jedno wolne miasto po drugim[...]" Jednak głównym tematem książki będą dzieje elitarnych oddziałów zmarłego cesarza, Podpalaczy Mostów, którzy dostąpią do walki o kolejne wolne miasto.
Autor nie bawi się z czytającym we wprowadzenia. Czytający zostaje na pierwszych stronach wciągnięty w wir i mnogość wydarzeń.  Liczba bohaterów również pozytywnie zaskakuje, nie można jednak wskazać głównego. Steven Erikson stworzył wspaniały, tętniący życiem świat oraz co wyjątkowe, nie ograniczył się do standardowych w tym gatunku orków i elfów. Pisarz stworzył własne rasy, z których każda ma swe unikalne, niespotykane cechy.

                   Muszę przyznać, że "Ogrody Księżyca"  mimo dużej objętości (600 str.) czytałem "jednym tchem". Książka jest jak najbardziej godna polecenia i z całego serca polecam ją każdemu czytelnikowi fantasy.
Oczywiście jest to dopiero pierwszy tom wspaniałego cyklu, którego książki będę co jakiś czas opisywać.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1220