Otyłość jako problem na skalę światową
Data: 14-09-2011 o godz. 18:55:33
Temat: Publikacje


               Otyłość wśród dzieci, młodzieży, a także i dorosłych staje się powoli problemem na skalę światową. Również w Polsce coraz więcej można spotkać osób grubych na ulicy. Kilkanaście lat temu było to zjawisko bardzo „egzotyczne” wśród polskiej młodzieży.


          Coraz rzadziej chłopcy grają w piłkę, a dziewczynki skaczą na skakance. Sport i zabawy na świeżym powietrzu już nie są popularną rozrywką pośród dzieci. Wyparł je komputer, a w dużych miastach takie zjawisko jak makdonaldyzacja, czyli upowszechnienie się barów szybkiej obsługi, tak zwanych fast food’ów. Młodzież uważa, że centrum handlowe to odpowiednie miejsce na spędzenie chwil wolnych od nauki. A tym czasem w Polsce prawie co dwunaste dziecko cierpi na nadwagę, w krajach Europy Zachodniej co szóste, zaś w Stanach Zjednoczonych, w ostatniej dekadzie częstość otyłości w tej grupie wzrosła czterokrotnie.
            Powszechne zjawisko otyłości wśród ludzi nie jest spowodowane tylko skłonnościami genetycznymi, a wręcz przeciwnie, ma na nie wpływ środowisko, w którym żyjemy: spożywanie nadmiernej ilości mało wartościowej żywności (makdonaldyzacja), świadome zaniechanie nawet minimalnej aktywności fizycznej czy uleganie reklamom, które wpływają negatywnie na wybór zdrowej żywności. W diecie młodych „grubasków” dominują przede wszystkim słodycze oraz siedzący tryb życia. A przecież aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju organizmu.
            By zahamować rozwój tego negatywnego zjawiska, jakim jest otyłość, w szkołach powinno zwiększyć się liczbę godzin wychowania fizycznego oraz traktować ten przedmiot bardziej poważnie. Również na lekcjach biologii lub przyrody, dzieci powinny być bardziej edukowane pod względem nawyków dobrego żywienia. Oczywiście spory wpływ na młodzież mają rodzice i to w dużym stopniu od nich zależy prawidłowy rozwój ich pociech.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1219