Tygrysy bengalskie - władcy mokradeł
Data: 13-04-2011 o godz. 18:48:08
Temat: Nauka


           Mówi się, że jeżeli lew jest królem zwierząt, to tygrys jest cesarzem. A dlaczego? Możesz dowiedzieć się o nich więcej czytając ten artykuł.


         Ostatnio oglądałam film przyrodniczy dotyczący tygrysów bengalskich. Film ten uświadomił mi wiele ciekawych rzeczy, o których postaram się wam opowiedzieć.
         Tygrysy bengalskie żyją na terenach Azji. Niestety z tego wielkiego niegdyś obszaru pozostało dziś jedynie kilka niewielkich obszarów, z których mogą korzystać te zwierzęta. Tygrysy bengalskie stanowią większość tygrysów żyjących na wolności (z czego ponad 80% żyje w Indiach). Tygrysy te są świetnymi pływakami. Środowisko życia tych kotów to, m.in. obszary porośnięte lasami iglastymi, tropikalne lasy deszczowe, góry, wyżyny i urwiste zbocza oraz nabrzeżne mokradła namorzynowe. Tygrysy bengalskie żywią się mięsem zwierząt takich jak: jeleń, aksis, sambar, dzik. Wyostrzony zmysł wzroku sprawia, że tygrysy widzą w nocy sześć razy lepiej niż człowiek. Tygrys przystępuje do natarcia, gdy znajduje się około 20 m od upatrzonej ofiary. W jego polowaniu wyróżnia się zazwyczaj cztery etapy: podkradanie się, atak, skok i zabicie. 
Mimo, że tygrysy to jedne z najpiękniejszych i najciekawszych zwierząt są zagrożone przez kłusownictwo, niszczenie środowiska oraz handel lekami medycyny wschodniej, dla której ciało tygrysa jest cennym składnikiem.
          Ty też możesz pomóc tygrysom bengalskim. Aby dowiedzieć się więcej odwiedź te strony:
www.21stcenturytiger.org
www.davidshepherd.org
Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1188