Pisanki - jajka malowane, czyli skąd się wzieły pisanki.
Data: 05-04-2011 o godz. 21:33:19
Temat: Publikacje


Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o pisanka. Skąd się wzieły i przed czym strzegli ludzi.

Zajrzyj do dalszej części atykułu.

Skąd się wzięła nazwa pisanki?

     
Od pisania. Pisanki się ,,pisało” – na czystej skorupce jajka kreśliło się woskiem różnorodne wzory. W wielu domach do dziś przygotuje się pisanki w ten sposób. Potrzebna jest do tego cienka metalowa rurka, osadzona na patyczku. Do takiego pisaka wkłada się szczyptę wosku, najlepiej pszczelego, i ogrzewa się go nad święcą. Można też maczać w wosku roztopionym  w małym blaszanym naczynku. ,,Upisane” jajka zanurza się farbie, która barwi skorupkę w nie zapisanych woskiem miejscach, potem wosk się zeskrobuje i – pisanka gotowa. Jeżeli farba jest gorąca, to wosk się w niej rozgrzeje sam spłynie. Dla uzyskania dodatkowego efektu można jeszcze potem zanurzyć jajko na chwilę w innym barwniku i zamiast białego wzoru na kolorowych tle otrzymuje się wzór barwny.
   Teraz wszystkie jajka przygotowywane na Wielkanoc nazywa się pisankami. I te, kolorowane flamastrami lub akwarelami, i te barwione w farbkach, i te wymyślone, oklejane różnego rodzaju materiałami,  kolorowym papierem, włóczką, sitowiem lub staniolem. I te, na których ufarbowanej skorupce wyskrobuje się ostrym narzędziem i rysunki i wzory, a które kiedyś nazywano rysowankami. 

Pisanki w tradycji ludowej.

  W dawnych czasach ludzie wierzyli, że pisanka przechowywana w domu przynosi szczęście, chroni dom od nieszczęście i klęsk przyrody. Im starszą pisankę przechowuje się w domu, tym skuteczniejsze jest jej działanie.
  Wierzono, że malowane jajka zakopane pod węgłem budowanego domu przyniesie mu pomyślność, rzucone w płomień -  ugasi pożar, umieszczone w oknie – uchroni chatę od piorunów, a umycie się w wodzie z naczynia, na dnie którego leży pisanka, zapewni zdrowie, urodę i szczęście.
  Jeszcze innym obyczajem było zanoszenie na cmentarz pisanek i składnie na mogiłach jako pokarm i ofiara dla zmarłych, miały zapewnić żyjącym ich przychylność i pomoc.
  Pisanki zostawały dzielone i uroczyście spożywane podczas świątecznego śniadania wielkanocnego miały zapewnić zdrowie i pomyślność.

Czym są pisanki dla nas?

  Pisanki są tradycyjnym, kolorowym, wiosennym akcentem na stole wielkanocnym. A zgromadzone w muzeach, stanowią interesujący przejaw bogatej ludowej sztuki zdobniczej. 


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1183