Bitwa pod Cedynią
Data: 26-03-2011 o godz. 08:49:57
Temat: Nauka


          W szerokim łuku Odry, już niedaleko Szczecina, możecie na mapie odnaleźć takie miejscowości, jak Cedynia, Czelin, Siekierki – sławne z wielkich wydarzeń….

              Więcej szczegółów w dalszej części artykułu...
              Nad Cedynią wznosi się Wzgórze Czcibora. Właśnie od rzeki ponad tysiącem lat (dokładnie w 972 roku) szły na polskie ziemie wojska margrabiego Hodona. Ale Cedyni nie zdobyli. Czcibora zadały przeciwnikom wielką klęskę. Na tysiąclecie stoczonej tu bitwy wystawiono nad Odrą pomnik z napisem ,,Pamięci zwycięskiej bitwy Mieszka I z margrabią Hodonem. 24 VI 1972r." Kiladziesiąt kilometrów od Cedyni znajduje się niewielka miejscowość Czelin. Do tej miejscowości w lutym 1945r.dotarli pierwsi żołnierze polscy z 6 Samodzielnego Batalionu Mostowego. Miały zamiar zbudować most na Odrze,  by wojska polskie i radzieckie mogły się przeprawić na drugą stronę rzeki. Saperzy polscy razem z żołnierzami radzieckimi pod ogniem dział budowali swój odcinek mostu. Przygotowali w lesie obok Czelina prosty pień drzewa. Ociosali go, wygładzili, potem pięknie wymalowali na nim biało - czerwone pasy i ozdobili tarczą z białym orłem. Nocą przewieźli go nad brzeg Odry i ustawili w wykopanym dole. Było to 27 lutego 1945 roku.
               W miejscu gdzie wbito słup, stoi dziś kamienny obeliks upamiętniający to historyczne wydarzenie. Miejscowość Siekierki znajduje się kilka kilometrów od Cedyni.
Tutaj żołnierze I Armii Wojska Polskiego w dniach od 15 do 20 kwietnia1945r. toczyli ogromne boje z hitlerowcami o przejście przez Odrę. Boje te toczyli w tym samym miejscu, gdzie przed wiekami odnieśli zwycięstwo woje Mieszka I. Mimo zaciętego oporu, wojska niemieckie przegrały. W Siekierkach na tle zielonego lasu wznosi się wysoki obeliks z bielejącymi skrzydłami, a nisko rzędy białuch krzyży. To cmentarz żołnierzy
polskich poległych nad Odrą i w późniejszych bojach o Berlin. 

                Mam nadzieję, że mój artykuł zainteresował jakieś osoby, które będą chciały dowiedzieć się więcej na temat tej bitwy.

Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1176