Język ESPERANTO!!!
Data: 24-03-2011 o godz. 07:51:07
Temat: Nauka


          W przeciwieństwie do języków narodowych - takich jak niemiecki, angielski, francuski czy polski (w przypadku obcokrajowców:) - język esperanto jest dużo łatwiejszy do opanowania. Jest językiem żywym, nadającym się do wyrażania dowolnych aspektów myśli ludzkiej. Nie jest własnością żadnego kraju, ani konkretnych ludzi, nikt nie jest uprzywilejowany.

Więcej szczegółów w dalszej części artykułu...


        Od najdawniejszych czasów ludzie różnych narodowości mieli kłopoty z porozumiewanie się, gdyż mówili różnymi językami. Brak porozumienia tworzył między nimi bariery, nawet wrogość, często ludzie prowadzili przez wojny.
       Zauważył to również Ludwik Zamenhof, który żył pomiędzy XIX, a XX wiekiem, a więc w czasach gdy Polska była pod zaborami. Spędził on dzieciństwo w otoczeniu różnych narodowości. Wtedy wymyślił, to aby ludzie mieli wspólny język. Ba, ale jaki? Dawniej rolę między narodowego języka pełniła łacina, ale to język bardzo trudny i trzeba było się go uczyć przez wiele lat. Młody Ludwik uważa, że język powinien być łatwy i prosty, który mógłby łączyć ludzi oraz każdy człowiek mógł się go nauczyć. Wtedy zniknęłyby wszelkie kłótnie i spory.

       Pierwszy podręcznik tego języka wydał Zamenhof w roku 1887 i ten właśnie rok uważa się za narodziny języka esperanto. Wiecie skąd się wzięła taka nazwa języka? Pochodzi on od słowa ,,espero” – po polsku – nadzieja. Symbolem esperantystów jest zielona gwiazda. Gwiazda to symbol czegoś, co wskazuje drogę, w jakim kierunku należy podążać. Kolor zielony jest od dawna jest symbolem nadziei. Każdy, więc człowiek, który uważa, że ludzie powinni żyć w przyjaźni i pokoju, może przyczynić się do zrealizowania tego celu. Ale Jak? Poprzez naukę języka esperanto, który umożliwia zaprzyjaźnienie się z ludźmi innych narodowości. Język jest ładny i dość łatwy.

Mam nadzieję, że mój artykuł zainteresował jakieś osoby, które będą chciały dowiedzieć się więcej na temat tego języka.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1173