Bądźmy asertywni wobec używek!
Data: 09-03-2011 o godz. 19:44:13
Temat: Kultura


         Dnia 07.03.2011 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne mające na celu uświadomienie uczniom jak szkodliwe jest dla ich zdrowia palenie papierosów oraz zażywanie wszelkich używek. Gośćmi w naszej szkole byli: pani Aneta Markiewicz z fundacji "Arka Nadziei" oraz jeden z jej podopiecznych.
 


            Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia reportażu pod hasłem "Tylko słabi gracze biorą dopalacze". Dotyczył on konsekwencji zażywania oraz dostępu na polskim rynku tzw. "dopalaczy"- substancji psychoaktywnych. Okazało się, iż legalność tych środków sprawia, że młodzi ludzie sięgają po nie bez obawy o konsekwencje prawne i zdrowotne. "Dopalacze" mogą być pierwszym krokiem do niebezpiecznego nałogu. Stopień ich szkodliwości na zdrowie i potencjału uzależniającego jest różny; wiele substancji nie zostało jeszcze pod tym względem zbadanych, co stwarza dodatkowe zagrożenie, dlatego błędne jest przekonanie, że dopalacze są bezpieczną alternatywą narkotyków. Mimo zagrożenia zdrowia, a nawet życia, zażywanie "dopalaczy" stało się modne szczególnie wśród młodzieży. Ponadto producenci i sprzedawcy tych używek czują się bezkarni, wyśmiewają oni swych klientów, otwarcie nazywają ich "debilami" i co ciekawe sami stronią od "dopalaczy". Nasz gość, pokazując ten reportaż, pragnął nakłonić słuchaczy do głębokich przemyśleń i refleksji na temat zażywania tego rodzaju używek.

            Kolejnymi zagrożeniami, o jakich bez ogródek opowiadała pani Markiewicz były: papierosy oraz alkohol. Problem spożycia przez młodzież alkoholu oraz palenia papierosów znacznie się pogłębia. Młodzieży używki te wydają się atrakcyjne, bo uważają, że bez nich nie ma dobrej zabawy. Nie przejmują się zdrowiem, konsekwencjami uzależnień i problemami, które mogą wywoływać uważając, że to ich nie dotyczy. Brakuje im wiedzy na temat skutków oddziaływania tych używek na organizm i psychikę człowieka. Nie zdają sobie sprawy z tego, jak krótka droga prowadzi do nałogu. Nasz gość z doświadczenia, jakie zdobywa w pracy, przytoczył wiele faktów dotyczących młodych nałogowców. Okazało się, iż wszyscy nałogowcy, sięgając po alkohol czy papierosy, chcieli jedynie zaspokoić swą ciekawość, poczuć smak, jednorazowo uciec od problemu lub się zabawić.

            Po wstępie dotyczącym nałogów, używek i działalności fundacji, poznaliśmy historię jednego z podopiecznych pani Markiewicz. Dorosły już mężczyzna z trudem opowiedział nam, jak dał wciągnąć się w nałóg picia alkoholu oraz zażywania narkotyków. To właśnie dzięki fundacji "Arka Nadziei" dostrzegł, iż ofiarowano mu życie, którego nie powinien niszczyć, sięgając po środki odurzające. 




            Podsumowując nasze spotkanie uważamy, iż z pełną odwagą należy mówić o swoich problemach i dzielić się nimi z osobami zaufanymi. Mamy nadzieję, iż dzięki niemu wiele naszych kolegów zrozumie, że alkohol i inne używki nie powinny mieć miejsca w naszym życiu. Spotkanie to być może nie wyeliminuje problemu uzależnienia wśród młodzieży, ale niewątpliwie pomoże uchronić młode osoby przed pokusą, bo przecież bez szkodliwych używek życie nastolatków nadal może być luźne i wesołe, a udana impreza- bezpieczna. Należy pamiętać, aby być asertywnym. Miejmy świadomość, iż to od nas zależy, jak potoczy się nasze życie.






Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1166