Układ Słoneczny
Data: 27-02-2011 o godz. 18:08:31
Temat: Nauka


                Pod pojęciem Układu Słonecznego rozumie się Słońce i wszystkie ciała niebieskie (planety ze swymi księżycami, planetoidy, komety, meteoroidy oraz materie pyłowo-gazową, która wypełnia przestrzeń międzyplanetarną. Układ Słoneczny położony jest 30 tysięcy lat świetlnych od centrum Galaktyki.

Jeśli interesuje Cię astronomia przeczytaj dalszą część artykułu.              Centrum Układu Słonecznego  jest Słońce. Jest ono okrążane przez 9 planet, są to: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton. Każda z tych planet ma swój księżyc. Największym księżycem jest Ganimedes, jeden z satelitów Jowisza. Planety poruszają się po prawie kołowych orbitach w kierunku zgodnym z kierunkiem obrotu Słońca. Najmniejszą planetą w Układzie Słonecznym jest Merkury, a największą Jowisz. Krążące bliżej Słońca planety grupy ziemskiej są zbudowane głównie z gęstej i trudno topliwej materii skalnej, natomiast planety olbrzymy, które są bardziej odległe od Słońca, składają się z najlżejszych pierwiastków-wodoru i helu.

        Wiek Układu Słonecznego wynosi 4,569 mld lat. W dzisiejszych czasach możemy stwierdzić, że Droga Mleczna, czyli nasza Galaktyka, powstała kilkanaście miliardów lat temu z ogromnego obłoku gazu.

Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1160