Obchody święta ofiar Holocaustu
Data: 01-02-2011 o godz. 11:42:39
Temat: Kultura


       Holocaust – polityka Hitlera; zagłada Żydów; masakra. Brzmi tragicznie, lecz mimo to nie odzwierciedla tragedii, która działa się stosunkowo niedawno, bo jej naocznymi świadkami często bywali nasi dziadkowie.
Ostatnio obchodziliśmy święto dotyczące żydowskich ofiar, które zginęły spod hitlerowskich rąk. Jednak niewiele z nas tak naprawdę wiedziało, co tego dnia należy upamiętnić. 


Z pomocą przyszła nam nasza szkoła organizując spotkanie z panem Zbigniewem Niezińskim oraz panem Józefem Grudziążem. Na pierwszy rzut oka nazwiska nam nieznane, lecz dużo znaczące. Wyżej wspomniany p. Nieziński jest jednym z tych ludzi , którzy nie pozwalają zapomnieć, którzy „odkopują” historię na nowo, upamiętniają… Dzięki takim jednostkom możemy „dotknąć” historii w inny sposób, ujrzeć ją z innej perspektywy -  nie tej książkowej w postaci suchych informacji, ale namacalnej, która jawi się nam w osobistych przeżyciach ludzi.

Szczególnie cenna była mowa p. Grudziąża, który podzielił się z nami swoimi przeżyciami. Najbardziej cenny fragment stanowił moment, w którym usłyszeliśmy opowiadanie o strzałach, o krzyku ludzi. W takich chwilach wyobrażamy sobie całą przeszłość, obraz ludzi czekających na śmierć, a może na cud? Słyszymy krzyk dzieci, dorosłych, przeplatający się ze strzałami. Później tylko pustka, ciała bezwładnie leżące na ziemi, ale w naszej pamięci wciąż tkwi wspomnienie. Wciąż szumią kule i krzyczą dzieci. To uczucie pchnęło także pana Grudziąża, który w hołdzie poległym uporządkował żydowski cmentarz w Błędowie. Swoisty pomnik i bogactwo kulturowe.

Odwiedziliśmy to miejsce. Unosiła się podniosła atmosfera. Wchodząc na cmentarz ma się wrażenie, że stąpa się po ludziach, wciąż żywych w naszej pamięci. Powstrzymujemy się od zbędnych słów aby nie zakłócać ich spokoju, aby uczcić ich pamięć, która nie raz już była znieważana.
,
Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1150