Gorąca Etiopia podczas zimy w naszej szkole...
Data: 22-12-2010 o godz. 22:56:27
Temat: Kultura


 
       22 grudnia 2010r. za oknami naszej szkoły widać było białą, śnieżną zimę, ale w świetlicy szkolnej uczniowie klas drugich przenieśli się do ciepłej i słonecznej Afryki. Prezentację o Etiopii dla uczniów przygotowali studenci Uniwersytetu Warszawskiego, którzy podróżowali po niej w czasie wakacji.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Etiopczyków oraz przebiegu prezentacji przeczytaj dalszą część artykułu.


            Etiopia leży we wschodniej części Afryki na Wyżynie Abisyńskiej. Kraj ten liczy blisko 80 mln. mieszkańców. Jest zróżnicowany pod względem etnicznym, językowym oraz religijnym.
           
            Zdjęcia, które uczniowie oglądali podczas prezentacji ukazywały piękne, egzotyczne krajobrazy (skały, kaktusy, palmy), budowle-świątynie, domy mieszkalne (zadziwiające materiały budowlane) oraz zwierzęta: np. osły i wielbłądy, które służą ludziom jako środki transportu.
          
            Wiele zdjęć poświęconych było ludziom-przy pracy, bezdomnym oraz dzieciom. W tym kraju częstym widokiem jest dziecko sprzedające jakieś towary na ulicach, by zarobić na utrzymanie swoje, a czasem nawet całej rodziny. Studenci opowiadali nam o swoich wycieczkach do szkół. Młodzi Etiopczycy do szkół muszą chodzić wiele kilometrów, ale są bardzo chętni. Bardzo lubią się uczyć. Chcą zdobyć wiedzę, by wyrwać się z biedy i zaistnieć w świecie. Bardzo dobrze radzą sobie z językiem angielski. Nawet dzieci w podstawówce często potrafią mówić biegle po angielsku. Są bardzo zdolne, a za razem fotogeniczne, jak stwierdzili uczniowie. uwielbiają jak robi im się zdjęcia, bo jest to dla nich coś nowego, czego nie mają na co dzień.          Na koniec uczniowie wysłuchali bajki o króliku Piotrusiu w jednym z etiopskich języków oraz oryginalnie brzmiącej muzyki. Było to niesamowite doświadczenie dla uczniów. Wszyscy byli zachwyceni.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1131