32 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża
Data: 17-10-2010 o godz. 20:59:47
Temat: Publikacje


Dokładnie 32 lata temu, 16 października 1978 roku na konklawe w Watykanie wybrano Karola Wojtyłę na papieża. Był pierwszym biskupem Rzymu od ponad 450, który nie wywodził się z Włoch. Na początku swojej misji wypowiedział takie słowa: "Nie lękajcie się, otwórzcie na roścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".

Szczegóły w dalszej części artykułu...


     Jana Pawła II nazywano papieżem pielgrzymem, ponieważ odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkałych kontynentach, odwiedził w tym 129 krajów. Podczas jego pontyfikatu na katolicyzm przeszło ponad 300 milionów ludzi. Karol Wojtyła aż dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. W 1991 roku w czerwcu odwiedził oraz przyjechał do Białegostoku i Łomży. Odprawił mszę św. dla tysięcy białostoczan na lotnisku Krywlany. Podczas tej liturgii beatyfikował siostrę Bolesławę Lament, również ustanowił diecezję białostocką. Osiem lat później znowu przyjechał do Polski i odwiedził między innymi Wigry, Augustów i Drohiczyn.
     Po Włoszech odbył ponad 144 podróże. Łącznie w beatyfikacjach i kanonizacjach uczestniczył blisko 200 razy. Na ołtarze wyniósł 1300 sług Bożych, z czego ponad 160 Polaków. Przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Jest autorem 14 encyklik i opublikował ponad sto różnych dokumentów. Mianował 232 kardynałów w tym 10 Polaków. Jan Paweł II był papieżem ponad 26 lat. Umarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. Wierni czuwali przy nim do ostatniej sekundy. Cały czas modlili się za niego i czekali na wiadomości o stanie jego zdrowia z Watykanu. Beatyfikacja Jana Pawła II trwa już 5 lat, ale zbliża się już ku końcowi. Jednak jeszcze nie znamy dokładnego terminu zakończenia. Dla nas i tak Jan Paweł II będzie świętym przykładem do naśladowania i na zawsze zostanie w naszych sercach.

Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1093