Świnki morskie
Data: 06-10-2010 o godz. 18:31:12
Temat: Kultura


Chcesz hodować świnki morskie, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Wszystko co związane ze świnkami morskimi jest przyjemne tak jak one więc postaraj się o takiego małego, milutkiego przyjaciela.


Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o świnkach, czytaj dalszą część artykułu.

                                             WYBÓR ŚWINKI MORSKIEJ

Gdzie kupić świnkę morską?

Świnki morskie można kupić w większości sklepów zoologicznych, które oferują również klatki oraz niezbędne wyposażenie. Wybierz sklep, w którym zwierzęta mają zapewnione odpowiednie warunki do życia i właściwą opiekę, a sprzedawcy posiadają fachową wiedzę. Jeśli świnki są stłoczone w klatkach, brudne i nerwowe, udaj się do innego sklepu. Świnkę można nabyć także prosto od hodowcy, jednak i tu należy pamiętać o powyższych radach. Można również zaadoptować świnkę ze schroniska.

Jak rozpoznać, że zwierzę jest zdrowe?

Zwierzę powinno być ożywione, mieć czyste, błyszczące oczy, jędrny, zaokrąglony tułów i zdrowe futerko. Nie kupuj świnki z załzawionymi oczami, cieknącym nosem, świszczącym oddechem lub brudną pupą ani takiej, której współmieszkańcy mają takie objawy. Świnki morskie są podatne na infekcje pasożytnicze, dlatego należy sprawdzić, czy nie mają łupieżu, strupków ani ranek na skórze. Twoje nowe zwierzątko nie powinno liczyć mniej niż sześć tygodni.

Samiec czy samica?

Najbezpieczniej trzymać ze sobą dwie lub trzy samiczki bądź też wysterylizowanego samca z jedną samicą lub kilkoma samicami. Dwa samce mogą żyć ze sobą w zgodzie, jeśli pochodzą z tego samego miotu i nigdy ich nie rozdzielono; między samcami niespokrewnionymi ze sobą może dochodzić do starć. Trudno określić płeć u młodych świnek morskich. Delikatny ucisk podbrzusza, tuż powyżej organów rozrodczych, z reguły powoduje wysunięcie penisa u samca- w razie wątpliwości, należy poprosić o pomoc specjalistę.

                                               MIESZKANIE DLA ŚWINKI MORSKIEJ

Im większa klatka, tym lepiej

Ciasne klatki nie zapewniają zbyt wielu atrakcji swoim lokatorom i mieszkające w nich zwierzątka są osowiałe. Klatki produkowane masowo często są zbyt małe i przypominają raczej cele więzienne niż przytulne mieszkanka. Aby świnki miały wystarczająco dużo miejsca do biegania, powierzchnia klatki przeznaczonej dla jednej świnki powinna wynosić co najmniej 65 cm kwadratowych i powiększać się o 20 cm kwadratowych z każdym kolejnym osobnikiem. Podłoże powinno być gładkie (nie z drutu). W jednym krańcu klatki należy urządzić ustronne legowisko. Nie stawiaj klatki bezpośrednio na ziemi, lecz wesprzyj ją na podpórkach, by umożliwić oddolną cyrkulację powietrza i tym samym uchronić zarówno klatkę, jak i zwierzę przed wilgocią.

Zwierzęta domowe

Jeśli postanowisz trzymać klatkę w domu, wybierz dla niej odpowiednie miejsce. Przebywanie w hałaśliwym pokoju, w którym zawsze panuje ruch, może być zbyt stresujące dla zwierzęcia. Z kolei umieszczenie klatki w ustronnym kącie może prowadzić do wyobcowania. Należy unikać przeciągów, bezpośredniego światła słonecznego i silnych wahań temperatury.

                                                                NIEZBĘDNE WYPOSAŻENIE


Najlepsze są poidełka

Poidełko przyczepione do prętów klatki jest wygodniejsze w użyciu niż miska z wodą, ponieważ zapobiega rozlaniu lub zepsuciu się wody i pozwala kontrolować, czy zwierzę pije, czy nie. Pamiętaj o codziennej wymianie wody i przy okazji sprawdzaj, czy zawór kulkowy w poidełku działa prawidłowo. W tym celu przechyl poidełko otworem do dołu i lekko je ściśnij. Jeśli nie wypływa z niego woda, zawór może być zatkany lub uszkodzony. Niekiedy świnki morskie przygryzają dzióbek, miażdżąc go, co uniemożliwia wypływ wody.

Idealna miseczka na pokarm

Najlepsza jest dość ciężka miska, szersza przy podstawie, taka, której nie można łatwo przewrócić. Miski metalowe z reguły są zbyt lekkie, natomiast te wykonane z plastiku są nie tylko lekkie, lecz także niebezpieczne, ponieważ świnki mogą je podgryzać i skaleczyć się o ostre brzegi. Miski ceramiczne mają tę zaletę, że są ciężkie i łatwo je czyścić. Zbyt duża miska nie jest odpowiednia, gdyż zwierzę może do niej wchodzić i zanieczyszczać pokarm.

Ściółka

Dno klatki należy wyścielać bezpiecznym dla zwierząt i wchłaniającym wilgoć materiałem, takim jak trociny, słoma, wióry lub skrawki papieru. Arkusze gazety wyłożone na dnie klatki przed wysypaniem ściółki stanowią dodatkową warstwę ochronną. Miejsce przeznaczone na legowisko wyściełaj dużą ilością siana, by zapewnić świnkom miękkie posłanie i możliwość przekąski w trakcie odpoczynku.

                                                                     POKARM I KARMIENIE


Warzywa i niezbędna witamina

Świnki morskie muszą przyjmować witaminę C w postaci świeżych pokarmów, takich jak kapusta pekińska, brokuły, marchew, trawa, jabłka, liście mniszka lekarskiego.
Siano jest bardzo ważne

Siano ma niewielką wartość odżywczą, jednak reguluje pracę przewodu pokarmowego i pozwala na utrzymanie dobrego stanu uzębienia świnki. Podgryzanie sianka dostarcza rozrywki zwierzęciu. Przechowuj siano w miejscu, w którym panuje dobra cyrkulacja powietrza.


Granulat i mieszanka zbożowa

Oprócz sianka i zieleniny świnki morskie potrzebują także suchej karmy. Świnki morskie to łakome stworzenia, dlatego uważaj, by ich nie przekarmiać- dzienna porcja 60g suchej karmy w zupełności wystarczy.

                                                       DBANIE O ZDROWIE

Długowłose świnki morskie potrzebują codziennego szczotkowania.

Ich sierść rośnie przez całe życie. Bez odpowiedniej pielęgnacji szybko się brudzi i matowieje. Aby utrzymać ją w dobrym stanie, niezbędna jest szczotka szpilkowa. Przydatne są także nożyczki.

Uwaga na pazurki

Przerośnięte pazurki mogą utrudniać zwierzęciu poruszanie się i wrastać w ciało. Kontroluj ich długość raz w tygodniu. Jeśli wymagają przycięcia, poproś weterynarza, by pokazał ci, jak to robić. Należy uważać, by nie przyciąć pazurków zbyt krótko, gdyż może to wywołać ból i krwawienie. Jeśli zranisz zwierzę, przyciśnij jego pazur do kostki mydła, by zatamować krwawienie.

Zęby świnek morskich rosną przez całe życie

Dzięki gryzieniu, świnki zachowują odpowiednią długość zębów. Jeśli nie mają na czym ich ścierać, źle się odżywiają lub mają dziedziczne problemy z zębami, siekacze mogą urosnąć zbyt długie i utrudniać jedzenie. Cotygodniowa kontrola stanu uzębienia pozwoli zapobiec problemom. Należy zwracać uwagę na wczesne sygnały ostrzegawcze, takie jak trudności z przyjmowaniem pokarmu czy łzawiące oczy.

                                         JAK OBCHODZIĆ SIĘ ZE ŚWINKĄ MORSKĄ?

Jak podnosić świnkę morską?

Zawsze oburącz. Powoli wsuń jedną dłoń pod klatkę piersiową zwierzęcia tuż za przednimi łapkami lub obejmij je na wysokości klatki piersiowej od góry. Drugą dłonią ujmij tylną część ciała świnki. Trzymaj ją pewnie, lecz nie ściskaj, i unieś na wysokość swojej klatki piersiowej lub kolan, przytulając do ciała, by poczuła się bezpiecznie.

Oto kilka rad dla hodowców świnek oraz dla tych, którzy mają zamiar hodować te urocze zwierzątka. Mam nadzieję, że mój artykuł przyda się hodowcom, a same świnki będą mi wdzięczne.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1083