Odkąd są ludzie na Ziemi
Data: 21-09-2010 o godz. 19:43:21
Temat: Nauka


Jak już wiemy z historii ludzie żyją wiele tysięcy a nawet milionów lat na Ziemi. Najbliższymi krewnymi są szympansy. A pierwszym człowiekiem był australopitek...

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej czytaj dalszą część artykułu...
Kolejność ewolucji człowieka:

- Australopitek

- Homo habilis (człowiek zręczny)

- Homo erectus (człowiek Wyprostowany)

- Neandertalczycy

- Homo Sapiens (człowiek współczesny)


Najbliżsi krewni człowieka to dwa gatunki szympansa. Ukształtowali się oni w lasach tropikalnych w środkowej Afryce. Około 10 milionów lat temu kontynent Afrykański pękł, przez to klimat się ochłodził i ilość opadów zaczęła się zmniejszać. Dzięki temu zmniejszyły się obszary leśne. Małpy żyjące w dżungli musiały zmienić swój tryb życia z nadziemnego na ziemny.

Około 5 milionów lat temu powstała ewolucja i z szympansa powstał człowiek-australopitek. Był to niski człowiek osiągał do 120 cm wysokości, był wolny, a zatem był łatwym łupem dla dzikich zwierząt. Posługiwał się prymitywnymi narzędziami z kamienia lecz sam ich nie wytwarzał. Żywił się ślimakami, krabami, roślinami, jaszczurkami itp.

Około 2,5 miliona lat temu australopiteki przeszły ewolucję i powstał człowiek zręczny (homo habilis). Człowiek ten zaczął ręcznie produkować różne narzędzia. Żył na sawannie we wschodniej Afryce. Żywił się padliną zwierząt, zjadał to co upolowały drapieżniki. Narzędziami rozcinał skórę, oraz ćwiartował na kawałki. Jego mózg powiększał się dzięki dobremu odżywianiu. Dzięki temu człowiek był coraz bardziej inteligentny.

Około 2 miliony lat temu człowiek przeszedł ewolucję i powstał człowiek wyprostowany (homo erectus). Opanował sztukę rozpalania ognia i był pierwszym myśliwym. Dzięki swojej inteligencji opuścił Afrykę i skolonizował Azję i Europę.


Po człowieku zręcznym powstał neandertalczyk. Dostosował się do zimnego klimatu. Miał większy mózg niż człowiek współczesny i myślał inaczej. Zręcznie wytwarzał narzędzia, był myśliwym ozdabiał ciało, rozpalał ogniska i chował zmarłych.

Jego następcą był człowiek współczesny (homo Sapiens)


Epoki:

-prehistoria dzieli się na trzy mniejsze epoki: kamienia, brązu, żelaza.

-starożytność

-średniowiecze

-czasy nowożytne

-czasy współczesne


Słowniczek

Ewolucja- proces powstawania nowych gatunków w wyniku doboru naturalnego.

Gatunek- ogół osobników mających podobne cechy, które mogą przekazywać płodnemu potomstwu.
Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1072