Łuk i łucznik
Data: 19-09-2010 o godz. 15:24:59
Temat: Nauka


      Łuk to jeden z najstarszych broni miotających. Broń ta jest znana od około 35 tysięcy lat. Dawniej był wykorzystywany do polowań oraz wojny.

 Łuk jako broń.

Budowa

Ta broń składa się z łęczyska, czyli pręta lub listwy. Łęczysko powinno być wykonane z elastycznego materiału. Cięciwy, która łączy dwa końce łęczyska. Cięciwa, najlepiej jeśli jest wykonana z cienkiego tworzywa, które się nie rozciąga, ani nie pęka pod wpływem napięcia. Strzała powinna być na tyle długa, aby w chwili napięcia wystawała poza łęczysko.


Rodzaje łuków

-łuk długi

-łuk krótki

-łuk prosty

-łuk walijski

-łuk refleksyjny

-luk janczarski

-łuk japoński

-łuk huński

-łuk sportowy

-łuk bloczkowy

-łuk yumi

-inne

Łucznicy w różnych krajach

W Europie gdy rycerze używali podczas wojny łuku uznawano to za niehonorowa walkę, by tego uniknąć oddziały łuczników stanowili chłopi i mieszczanie.


W Azji była to jedna z głównych broni, używali jej Hetyci, Imperium Mongolskie, Asyryjczycy a nawet Tatarzy. Yumi to wyposażenie samurajów w walce pieszej, jak i konnej


Zastosowanie bojowe

Łucznicy byli stosowani do formacji zaczepnych jak i obronnych. Do formacji zaczepnych stosowano konnych łuczników, a do defensywnej (obronnej) pieszych. Podczas bitwy łucznicy wybijali przeciwnych żołnierzy, zanim doszło do walki wręcz. W taktyce obronnej, łuczników ustawiano w pierwszych rzędach, by szybko wycofali się na tyły, zanim rozpocznie się walka. Łucznicy spisywali się świetnie, szczególnie w obronie twierdz, gdy byli ustawieni na murach lub wieżach. Łucznicy strony atakującej mogli podpalać strzały i spalać budynki twierdzy.

Koniec łucznictwa

Zanim powstała broń palna i armaty, łucznicy, jak i kusznicy byli jedynymi oddziałami do walki dystansowej. Stracili oni wartość w XV, gdy powstała broń palna. Łucznicy zostali wyparci przez muszkieterów.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1069