Dlaczego ludzie używają stereotypów?
Data: 12-06-2010 o godz. 19:39:58
Temat: Nauka
Czy nie zdenerwowałbyś się gdybyś był za granicą i widział napis "nie kradnij" w języku polskim? O czym byś wtedy pomyślał? Czy to nie znaczy, że według tego narodu Polacy to złodzieje? Prawdopodobnie zadziałały tu stereotypy.

Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.


Pewnie jesteście ciekawi, co to jest stereotyp. Być może sami często posługujecie się stereotypami, nie zdając sobie z tego sprawy.

Stereotyp to pojęcie uogólniające cechy jednostek na całe grupy. Jest naszym poglądem lub uprzedzeniem na dane zjawisko lub grupę społeczną (najczęściej narody). Stereotypem jest określanie Anglików jako flegmatyków, elegancików bądź Żydów jako skąpców, itp.

Zadawaliście sobie pytanie dlaczego używacie stereotypów ? Na przykład dlaczego widząc łysego człowieka od razu uważasz, że jest chuliganem? Dlaczego ludzie używają stereotypów? To pytanie postanowiłem zadać moim kolegom z forum. Odpowiedzi były bardzo różnorodne i ciekawe, a czasem nawet kontrowersyjne. Zacytuje kilka odpowiedzi.

 Earn antropow:

"Niektóre stereotypy mają w sobie trochę prawdy, a inne nie ;p Zresztą te stereotypy to pod rasizm trochę podchodzą.”

St!der:

„Skąd ja to znam:

gość jest łysy - na pewno chuligan!

kapturowiec! to jakiś oprych!

homoseksualista - bo ma różową koszulę!

itp.

Ja to lekceważę. Zazwyczaj stereotypami kierują się ludzie płytcy i bez wyobraźni"

 

Jednak Shire zaprzeczył i napisał:

Shire:

„Bo stereotypy niejednokrotnie się sprawdzają!”

Piteq666

„Nie wiem, ale ja jak widzę jakiegoś Rumuna, mam chęć mu powiedzieć - idź żebrać gdzie indziej.”

Ciekawe sformułowanie nadał Nervarien, który powiedział:

Nervarien

„Niektórzy ludzie ograniczają się tylko do stereotypów, bo tak im po prostu wygodnie.”

Jak widać są różne opinie na ten temat i każdy ma swoje zdanie. Niektórzy bardziej lub mniej sprawiedliwe. Polaków często odbiera się za granicą jako złodziei, co dla wielu jest bardzo krzywdzącą opinią, nie należy zatem odpłacać tym samym innym narodom lub grupom społecznym.

Podsumowując stereotyp to pojęcie, które pozwala nam określić kogoś uogólnionym stwierdzeniem, często krzywdzącym. Używanie stereotypów określa jednak również nas samych, bo zdradza, że nie umiemy scharakteryzować innych na podstawie własnych doświadczeń, czyli jesteśmy "płytcy".

Apeluję, w imieniu swoim i moich kolegów z forum, jak i również innych ludzi, by nie używać stereotypów, bo może to zranić drugą osobę.Dominik SitarekArtykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1056