Warsztaty chemiczne w naszej szkole
Data: 18-05-2010 o godz. 22:17:09
Temat: Publikacje


 
    
       W tym artykule chcę napisać o Warsztatach Chemicznych, które odbyły się w naszej szkole w sobotę 15 maja 2010 roku. 
       O godzinie 9:00 pani Marianna Szewczyk przywitała studentów wolontariuszy (Rafał z Politechniki Łódzkiej, Ania i Kamila z Uniwersytetu Warszawskiego) oraz uczniów i przenieśliśmy się w świat chemii. 
       Na pierwszą część składał się pokaz doświadczeń chemicznych, których coś wybuchało, paliło się, zmieniało kolor. Podczas pokazu mogliśmy obejrzeć chemiczny model wulkanu, chemiczne roślinki, ożywioną pianę, zasadę działania poduszki powietrznej, wodę jako zapalnik, aktywne metale, proch strzelniczy i inne mieszanki wybuchowe....   W jednym z doświadczeń brał udział pan woźny, który za pomocą banana wbił gwóźdź w deskę. Nieobecnym wyjaśnieniem, że banan był zamrożony w ciekłym azocie. Z zainteresowaniem słuchaliśmy ciekawostek, które opowiadali studenci. W pokazach brali udział również uczniowie. Wyglądali jak prawdziwi chemicy. W nagrodę dostali odblaskowe opaski na rękę.  
     W drugiej części byliśmy podzieleni na trzy grupy. Pod czujnym okiem studentów sami wykonywaliśmy doświadczenia z różnych działów chemii. Było to miareczkowanie, reakcje otrzymywania barwnych soli, rozpoznawanie metali. Cały czas musieliśmy przestrzegać zasad BHP. 
      Pani Sułowska podziękowała wszystkim wolontariuszom i uczniom za udział w zajęciach. Na koniec była niespodzianka: na schody został wylany ciekły azot, który miał bardzo niską temperaturę i szybko parował. Wszyscy byliśmy zachwyceni. Brawami pożegnaliśmy studentów. Warsztaty chemiczne dostarczyły nam wspaniałych przeżyć.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1038