Łączenie się z Internetem w domu
Data: 17-05-2010 o godz. 13:09:43
Temat: Nauka


Ostatnio na informatyce pani zadała nam pracę domową, którą było wyszukanie informacji na temat "Łączenia się z Internetem w domu".

Ten artykuł jest dla tych, którzy nie mogą znaleźć informacji na ten temat.
Jednocześnie uważam, że może to być ciekawe więc także dlatego postanowiłem wstawić ten artykuł.

Zainteresowanych zapraszam do przeczytania artykułu.Rodzaje dostępu do internetu:

- poprzez modemy
- poprzez stacjonarne połączenie telefoniczne (min. TPSA).
- poprzez stałe łącze
- routery GSM
- WiFi
- satelita

Jeszcze niedawno Internet w domu kojarzył się z biurkiem, na którym stał jeden, podłączony do sieci komputer. Obecnie rozbudowana własna sieć to żaden luksus. Zakładając Internet pamiętajmy jednak, że jest to wybór na kilka lat - większość umów z dostawcami ma dosyć długi okres obowiązywania. Poza tym, zmiana sieci oznacza wymianę sprzętu - modemów, routerów czy kabli.

ADSL
ADSL pozwala na wykorzystanie istniejących miedzianych kabli telefonicznych, czyniąc użytek z wyższego pasma częstotliwości telefonicznej, która w tradycyjnych zastosowaniach pozostaje niewykorzystana. Sygnał ten jest następnie rozdzielany przez specjalny filtr na postać analogową (rozmowa) i cyfrową (dane) i trafia do modemu ADSL. Dzięki temu można korzystać z telefonu oraz Internetu jednocześnie.

Prosto z kabla
Tak jak w przypadku technologii ADSL, do połączenia z Internetem wydzielone jest specjalne pasmo częstotliwości, dzięki czemu nie przeszkadza w oglądaniu telewizji i w korzystaniu z innych dostępnych usług.Inne podobieństwo do ADSL to asymetria - różna jest prędkość danych pobieranych (szybciej) oraz wysyłanych (wolniej). Sieci HFC mają jednak nad ADSL przewagę - dużo większą przepustowość.

WiFi
Mianem WiFi określa się rodzinę sieci bezprzewodowych. Komunikacja w ich obrębie odbywa się drogą radiową. Wykorzystywane w Polsce sieci wykorzystują dwa standardy: starszy - transfer danych do 11 Mb/s oraz nowszy - transfer do 54 Mb/s. Działają one na paśmie 2,4 GHz, oferując zasięg do 46 m w pomieszczeniach i do 96 m na terenie otwartym. W praktyce wartości te bywają mniejsze - na ograniczenie zasięgu wpływają grube ściany budynku i urządzenia zakłócające sygnał. Zasięg można zwiększyć stosując specjalne anteny.

Satelita
Internet satelitarny jest doskonałym rozwiązaniem, gdy pozbawieni jesteśmy dostępu do usług ADSL, telewizji kablowych czy sieci WiFi. W przeciwieństwie do konkurencyjnych technologii, satelita sprawdza się wszędzie.

Dla domów jednorodzinnych stosuje się łącza satelitarne jednokierunkowe (DVB). Oznacza to, że przez satelitę odbywa się jedynie ściąganie danych z sieci (np. stron internetowych). By móc wysłać żądanie ściągnięcia przykładowej strony WWW, potrzebny jest kanał zwrotny. Nie musi mieć "wyśrubowanych" parametrów, powinien być jedynie stale gotowy do wysyłania niewielkich partii danych (żądań) i okazjonalnych większych porcji informacji (np. załączników do poczty elektronicznej). Internet satelitarny nie jest jednak pozbawiony wad. Po pierwsze, pobieranie danych za pośrednictwem satelity wiąże się z pewnym opóźnieniem w ich przesyłaniu. Dla większości osób jest ono niezauważalne (wynosi średnio niecałą sekundę), ale w skuteczny sposób utrudnia korzystanie z dobrodziejstw telefonii internetowej (VoIP), sieciowych gier komputerowych i pozostałych interaktywnych narzędzi.

Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1035