Podstawowe założenia teorii kinetyczno - molekularnej budowy ciał - I część
Data: 11-05-2010 o godz. 21:01:27
Temat: Nauka


     W IV wieku przed Chrystusem sformułowano najważniejsze twierdzenia dotyczące budowy materii.
  
Jeżeli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej, przeczytajcie dalszą część artykułu.
 


     Grecki filozof Demokryt postawił wówczas ważną hipotezę : materia zbudowana jest z bardzo małych niepodzielnych cząstek zwanych atomami. Według tej hipotezy materia ma niejednolitą budowę, składa się z drobnych "cegiełek".
   Upłynęło wiele stuleci i dopiero w XVIII w. chemicy D. Bernoullie, A. Lavoisier i J. Dalton stworzyli współczesną teorię cząsteczkowej budowy ciał, ale jej doświadczalne potwierdzenie zostało dokonane dopiero na początku XIX w.
  
   To, co na przestrzeni tylu lat zostało stwierdzone, wyrazić można w dwóch bardzo ważnych zdaniach (zwanych podstawowymi założeniami tej teorii):

* wszystkie ciała zbudowane są z cząsteczek (molekuł),
* cząsteczki (molekuły) pozostają w bezustannym, chaotycznym (nieuporządkowanym) ruchu, zwanym ruchem cieplnym (termicznym).

   Zapewne to wszystko jest dla was dziwne, bo nigdy tych cząsteczek przecież gołym okiem nie widzieliście, patrząc np. na ławkę pokrytą laminatem, przyglądając się powierzchni wody w naczyniu. Nie widzieliście też nigdy cząsteczek otaczającego was powietrza. Ale czy to oznacza, że ich rzeczywiście nie ma i że one się nie poruszają? Może to jest tak, jak wtedy, kiedy patrzymy na las z dużej odległości i nie widzimy oddzielnych drzew ani ich gałęzi. Dzisiaj dysponujemy mikroskopami elektronowymi i możemy zobaczyć cząsteczki wchodzące w skład ciał. Czy mikroskop elektronowy jest jednak konieczny, aby potwierdzić istnienie cząsteczek ciał ?Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1029